AktualnościHALO MORĄG

Żołnierze 42 Batalionu LP w Morągu wrócili do szkoleń

Od czerwca, po okresie dużego zaangażowania w działalność związaną z zwalczeniem koronawirusa, morąscy terytorialsi wracają do intensywnego szkolenia bojowego. Takim czasem wzmożonego wysiłku w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty był mijający weekend. Podczas szkolenia żołnierze pododdziałów doskonalili umiejętności prowadzenia celnego ognia, walki wręcz, reakcji na kontakt ogniowy. Podczas zajęć z taktyki terytorialsi sprawdzali się podczas działań nieregularnych.

Żołnierze sztabu, pod kierownictwem Szefa Sztabu p.o kpt. Krzysztofa Mularonka przygotowują się do realizacji zadań na zajmowanych stanowiskach w sekcjach oraz najważniejszego przedsięwzięcia w tym roku w którym 42blp jest główno-ćwiczącym – ćwiczenia dowódczo-sztabowego AGATON-21.

„Czerwiec jest okresem gdy zaczynamy przechodzić z przeciwkryzysowego modelu funkcjonowania batalionu do realizacji szkolenia programowego przy zachowaniu warunków sanitarnych. Planujemy i realizujemy bezpieczne szkolenia na przykoszarowym placu ćwiczeń oraz w powiatach kompanii, ich Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO). W pierwszym etapie szkolenie ukierunkowane jest na przypomnienie nabytych nawyków i umiejętności, na rozwój potencjału osobowego oraz instruktorów, podtrzymaniu zdolności przeciwkryzysowych pododdziału. Wszystkie przedsięwzięcia realizowane są z zachowaniem szeroko pojętego bezpieczeństwa epidemiologicznego, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego oraz zarządzeń dotyczących COVID-19.”- komentuje dowódca 42blp ppłk Maciej Rypiński

Jednak nadal wielu żołnierzy wspiera lokalną społeczność, aby jak najszybciej wrócić do normalności. Jednym z takich działań jest wsparcie punktów szczepień w powiecie ostródzkim, działdowskim, nowomiejskim oraz iławskim. Dodatkowo od miesiąca żołnierze z 42 batalionu lekkiej piechoty wspierają punkt szczepień na PGE Narodowym. Zadaniem terytorialsów jest koordynowanie ruchu osób i pojazdów wjeżdżających na teren stadionu. Żołnierze wydają niezbędne dokumenty i przepustki umożliwiające wejście na teren obiektu oraz prowadzą ewidencję.

(kpr. Angelika Żmijewska , Specjalista do spraw komunikacji 42blp)

error: Nie kopiuj!!!