Żołnierze Gwardii Narodowej USA odwiedzili Morąg

Żołnierze Gwardii Narodowej USA stanu Illinois odwiedzili 42 batalion lekkiej piechoty w Morągu. Zapoznali się z funkcjonowaniem 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz zadaniami jakie realizuje na terenie naszego województwa.

W ramach wizyty żołnierze z Ameryki wzięli udział w zajęciach realizowanych w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu. Zapoznali się m.in. z realizacją zajęć z taktyki i szkolenia strzeleckiego podczas szkolenia podstawowego, zajęciami z taktyki w ramach szkolenia zintegrowanego, zajęciami realizowanymi w ramach współpracy ze strażą graniczną oraz szkoleniem jakie prowadzą żołnierze 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu z uczniami klasy mundurowej.

Amerykanie mają kilkudziesięcioletnią tradycję budowania formacji, którą pod wieloma względami WOT naśladuje. Rekomendacje amerykańskich sojuszników są dla WOT bardzo wartościowe, dzięki nim mogą iść drogą „na skróty” i uniknąć wielu błędów.

W przyszłości planowane są wspólne szkolenia polskich i amerykańskich instruktorów. Każda brygada OT w Polsce będzie rozwijać współpracę z innym partnerem zagranicznym.

(red./org./WOT)