AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Żołnierze WOT pobierają wymazy

Pierwszą brygadą, która rozpoczęła wsparcie służb sanitarnych w tym obszarze już wiosną była 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej! Obecnie w całej brygadzie działa 15 zespołów, które są do tego przeszkolone i posiadają przygotowanie medyczne. Na Warmii i Mazurach jest 27 przyszpitalnych punktów do pobierania wymazów. W ciągu najbliższego miesiąca terytorialsi mają całkowicie przejąć kompetencje cywilnych służb medycznych w zakresie pobierania wymazów tak aby wykwalifikowany personel medyczny mógł się skupić na wsparciu zakażonych pacjentów.

Żołnierze pobierają wymazy zachowując środki szczególnej ostrożności. Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno-epidemiologicznej, która je bada i przekazuje wynik osobie badanej. Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem do pobierania wymazów delegowani są specjalnie wyselekcjonowani żołnierze. Ze względów bezpieczeństwa żołnierze pobierający wymazy muszą być ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe.
(Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej/ fot. Krzysztof Mystkowski/DWOT)

error: Nie kopiuj!!!