Zostań Żołnierzem RP – akcja MON

Nie jesteś żołnierzem, ale myślisz o służbie w szeregach Wojska Polskiego? Chcesz sprawdzić swoją kondycję albo zobaczyć jak ćwiczą żołnierze w jednostkach wojskowych? Masz ukończone 18 lat i dobry stan zdrowia? Jeśli tak – to czekamy właśnie na Ciebie.

W te wakacje, Ministerstwo Obrony Narodowej otwiera bramy koszar dla sympatyków wojska. W ramach kolejnego etapu kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, od 13 lipca do 24 sierpnia, w każdą sobotę w wybranych jednostkach wojskowych zapewniamy niepowtarzalną możliwość wstąpienia do Wojska Polskiego na jeden dzień. Poznawanie żołnierskiego rzemiosła zaczynamy punktualnie o 10.00 i kończymy około  godz. 19.00. W tym czasie, w zależności od jednostki, którą wybierzecie będziecie mogli wziąć udział w zajęciach w terenie, poznać sprzęt wojskowy, rywalizować w biegach zespołowych i ćwiczyć rzut granatem oraz naukę celowania i strzelania z wykorzystaniem urządzeń szkolno–treningowych. Nauczycie się także jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.

W  dniu szkolenia każdy będzie mógł dowiedzieć się, co trzeba zrobić żeby wstąpić do wojska. W punktach rekrutacyjnych znajdziecie informacje na temat oferty edukacyjnej m.in. wojskowych uczelni wyższych, czy najmłodszej placówki edukacyjnej, jaką jest Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie.

Szczegółowe warunki udziału w zajęciach zamieszczone są na stronie internetowej wojsko-polskie.pl oraz na stronach internetowych jednostek wojskowych biorących udział w projekcie.

Czekamy na  Was. Już dziś możecie sprawdzić,  co trzeba zrobić, aby dołączyć  do najlepszych.

WEŹ UDZIAŁ W ĆWICZENIU NA TERENIE JEDNOSTKI WOJSKOWEJ

13 lipca

–  1 Brygada Pancerna w Warszawie – www.1bpanc.wp.mil.pl
– 10 Brygada Logistyczna w Opolu – www.10blog.wp.mil.pl
– Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie – www.cssp.wp.mil.pl
– Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach – www.cpdmz.wp.mil.pl
– 9 Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim – www.9pr.wp.mil.pl

20 lipca

– Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce – www.cpsp.wp.mil.pl
– 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie – www.6bpd.wp.mil.pl
– 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim– www.25bkpow.wp.mil.pl

27 lipca

– Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu – www.cswlpoznan.wp.mil.pl

3 sierpnia

– 17 Brygada Zmechanizowana w Wędrzynie – www.17wbz.wp.mil.pl

10 sierpnia

– 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie – www.21bsp.wp.mil.pl

– 18 Pułk Rozpoznawczy w Białymstoku – www.18pr.wp.mil.pl

– Centrum Szkolenia Artylerii I Uzbrojenia w Toruniu – www.csaiu.torun.pl

17 sierpnia

– 15 Brygada Zmechanizowana w Giżycku – www.15gbz.wp.mil.pl

24 sierpnia

– 7 Brygada Obrony Wybrzeża w Słupsku – www.7bow.wp.mil.pl

– 1 Pułk Saperów w Brzegu – www.1psap.wp.mil.pl

– 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie – www.2pr.wp.mil.pl

Więcej informacji oraz regulamin akcji w zakładce Wojskowe Wyzwanie.

***

„Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” to hasło, które wzbudziło na nowo zainteresowanie wojskową służbą wśród Polek i Polaków. 4 lutego br. rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, podczas której Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało III etap kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Kwalifikacja wojskowa dotyczy w 2019 roku około 210 tysięcy Polek i Polaków. Podczas wizyty w komisjach wojskowych, ustalana jest zdolności do służby młodych osób. Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji ma założoną ewidencję wojskową i dostaje książeczkę wojskową. Ministerstwo Obrony Narodowej chce wykorzystać ten „pierwszy kontakt” wielu młodych ludzi z Wojskiem Polskim. Podczas wizyty w komisjach, żołnierze i pracownicy Wojskowych Komend Uzupełnień prowadzą działania rekrutacyjne, podobne jak przy poprzednich edycjach kampanii.

W III etap kampanii włączyli się także sportowcy. O swojej decyzji o wstąpieniu do Wojska Polskiego oraz korzyściach z tego wynikających opowiada m. in. Sofia Ennaoui, lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich i długich, finalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku w biegu na 1500 metrów i wicemistrzyni Europy z 2018 roku na tym dystansie. Sofia w październiku 2018 roku rozpoczęła służbę wojskową! Oprócz lekkoatletyki jej pasją jest wojsko i te dwie sfery doskonale łączy w swoim życiu. Świadczą o tym jej zwycięstwa na mityngach w Ostrawie i Madrycie.

***

Podczas zimowych ferii szkolnych od 14 stycznia do 24 lutego br. w 5 województwach na południu Polski prowadzony był II etap kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Kampania ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego poprzez przedstawienie realiów wojskowej służby przez samych żołnierzy w bezpośrednich rozmowach z zainteresowanymi i zachęcenie do wstąpienia do wojska. Kampania będzie realizowana przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe z Krakowa, Wrocławia, Katowic, Rzeszowa i Kielc.

Tym razem mobilne zespoły rekrutacyjne poruszające się specjalnie oznakowanymi busami można było spotkać w ośrodkach narciarskich i sportowych w województwach małopolskim, dolnośląskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. O służbie opowiadali zarówno szeregowi, podoficerowie, jak i oficerowie, ale także  – co było nowością – podchorążowie akademii wojskowych: Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej.

***

Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało kampanię „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” 14 października 2018 roku. Pierwszy etap realizowany był w formule tzw. „tygodni rekrutacyjnych”. Co miesiąc, w wyznaczonym tygodniu, w teren wyruszały  mobilne zespoły rekrutacyjne, złożone  z żołnierzy lokalnych jednostek wojskowych i przedstawicieli Wojskowych Komend Uzupełnień lub Wojewódzkich Sztabów Wojskowych.

Zespoły odwiedzały takie miejsca, jak centra handlowe, ośrodki sportu, rynki miejskie czy centra rozrywki. Nawiązując bezpośrednie kontakty, z klientami i przechodniami,  żołnierze rozmawiali o służbie wojskowej, armii, miejscowej jednostce czy znajdującej się w okolicy szkole wojskowej. Opowiadali o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery i perspektywach rozwoju.

Polska armia powinna być liczniejsza, dlatego głównym celem organizatorów kampanii jest zachęcenie młodych ludzi, by planując swoją przyszłość, wzięli pod uwagę możliwość bycia żołnierzem zawodowym. O potrzebach polskich sił zbrojnych mówi się wiele, warto jednak zwrócić też uwagę na korzyści, jakie niesie służba wojskowa: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego.

Kampania jest odpowiedzią na wzrost społecznego zainteresowania wojskiem i zdobywaniem kompetencji związanych z bezpieczeństwem. Jej celem jest   zwiększenie stanu osobowego polskiej armii we wszystkich rodzajach sił zbrojnych (wojskach lądowych, specjalnych, lotnictwie, marynarce wojennej i obronie terytorialnej), w służbie zawodowej i w rezerwie oraz we wszystkich korpusach osobowych − szeregowych, podoficerów i oficerów.

(MON)