Warmia i Mazury

Zwiastuny wiosny

W polskich lasach rozpoczyna się właśnie jedna z najbardziej dynamicznych pór roku – wiosna. Pierwszymi jej zwiastunami są zdecydowanie powracające na okres rozrodczy żurawie, a także pojawiające się geofity.

Geofity to rośliny runa leśnego kwitnące oraz owocujące wiosną, nim na drzewach rozwiną się liście. Jest to związane z koniecznością rozwoju, kwitnienia i wydania plonu, jeszcze przed tym jak liście drzew ograniczą dostęp światła do dna lasu. Taka strategia życiowa możliwa jest dzięki substancjom odżywczym, które rośliny te magazynują w ciągu okresu wegetacyjnego w częściach podziemnych, które mogą przyjmować formę bulwy, cebuli lub rozbudowanego systemu korzeniowego. Części nadziemne roślin po przekwitnięciu obumierają i zamierają, aby móc przezimować i rozwinąć się kolejnej wiosny.

Są to rośliny charakterystyczne dla lasów liściastych, które wczesną wiosną upiększają nasze lasy barwnymi łanami kwiatów. Do najbardziej rozpoznawalnych geofitów wiosennych należą śnieżyczka przebiśnieg, przylaszczka pospolita, podbiał pospolity, zawilec gajowy i żółty, śledziennica skrętolistna, miodunka ćma, kokorycz pusta i szczawik zajęczy.

Wiosna to doskonały czas na leśne spacery i poznawanie wiosennych geofitów upiększających polskie lasy od wczesnej wiosny. Zapraszamy do lasu!

(RDLP w Olsztynie)

error: Nie kopiuj!!!