Zwolennicy Biedronia także na Warmii i Mazurach!

Ruch Roberta Biedronia ma w naszym województwie około 300 zwolenników i, być może już wkrótce, większość z nich wstąpi do nowej partii, powiedziała podczas konferencji prasowej Monika Falej, okręgowa koordynatorka Ruchu na Warmii i Mazurach. Konferencję zorganizowano w poniedziałek, 28 stycznia, w Olsztynie. Na pytania dziennikarzy odpowiadała też Paulina Piechna-Więckiewicz, koordynatorka ruchu na Polskę północno-wschodnią. Obu paniom towarzyszyła grupa koordynatorów powiatowych.

– Ruch Roberta Biedronia, to na razie ruch społeczny, ale po konwencji zaplanowanej na 3 lutego ma przekształcić się w partię polityczną. Podczas konwencji podsumujemy dotychczasowy dorobek w postaci postulatów zebranych przez Roberta w trakcie licznych  jego spotkań z mieszkańcami różnych miejscowości i na ich podstawie przedstawimy założenia programowe nowej partii – powiedziała Paulina Piechna-Więckiewicz, jedna z sześciu ogólnopolskich koordynatorek Ruchu (prócz WiM odpowiedzialna m.in. za okręgi podlaski i ostrołęcki). Ruch skupia już ponad 10 tysięcy osób. Mamy swoich koordynatorów w ponad 300 powiatach w Polsce. Do zarejestrowania partii będziemy już mieli struktury we wszystkich powiatach – zapewniła Piechna-Więckiewicz i dodała:   – Obecna atmosfera w Polsce sprzyja duopolowi, podziałowi na Polskę Platformy Obywatelskiej i na Polskę Prawa i Sprawiedliwości. Nam to nie wystarcza, jak nie wystarcza nam tylko ciepła woda w kranie. My chcemy stworzyć projekt, który ma merytoryczny sens, który jest dla mieszkańców wsi, małych, średnich i dużych miast. Dla wszystkich.

Najważniejsze założenia programu nowej partii (której nazwy organizatorzy konferencji nie chcieli zdradzić) przedstawiła Monika Falej: – Najważniejsze to odpartyjnienie państwa. Miejsca pracy w  najważniejszych urzędach państwowych i samorządowych nie powinny być przydzielane tylko po linii partyjnej czy po kumotersku, lecz wedle kompetencji danych osób. Wpływ na to powinny mieć samorządy zawodowe. Chcemy też, żeby państwo było świeckie, żeby obszary oddane kościołom wróciły pod nadzór państwa. W gospodarce stawiamy np. na odnawialne źródła energii (OZE), bo to oznacza m.in. zmniejszenie smogu i zwiększenie miejsc pracy. Musimy zrezygnować z węgla, bo czeka nas zdrowotna katastrofa. OZE mogą być też szansą rozwoju dla biednych regionów, w tym dla Olsztyna oraz Warmii i Mazur – stwierdziła Monika Falej, a Paulina Piechna-Więckiewicz uzupełniła:

– Nie będziemy zdradzać wszystkich niuansów naszego programu, ale stawiamy w nim na rozwiązanie bolączek mieszkańców małych miejscowości i szanowanie ich godności. Mamy też gotowe projekty kilku ustaw, w tym o emeryturze obywatelskiej w kwocie 1600 złotych. Cieszymy się, że na ten temat toczy się już w kraju rzeczowa dyskusja.

Na konwencję, która odbędzie się 3 lutego w hali Torwaru w Warszawie zarejestrowało się prawie 8 tysięcy osób (Torwar więcej nie pomieści!). Są to ludzie z różnych stron Polski i różnych profesji. W naszym województwie chęć współpracy z Ruchem Roberta Biedronia zgłosiło prawie 300 osób ze wszystkich powiatów. Podczas poniedziałkowej konferencji reprezentowali ich koordynatorzy z powiatów: ełckiego, giżyckiego, iławskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, nidzickiego, ostródzkiego i olsztyńskiego ziemskiego.
Organizatorzy  konferencji przypomnieli też licznie zebranym dziennikarzom, że Robert Biedroń jest mocno związany ze stolicą Warmii i Mazur (studiował politologię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim) i że przyjedzie do Olsztyna w lutym.
(tekst i fot.  Jerzy Pantak)

Monika Falej jest ekspertem trzeciego sektora (mediatorką i trenerem NGO), przewodniczącą Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna z ramienia Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych FIKA, w ostatnich wyborach samorządowych  kandydowała na prezydenta miasta jako przedstawicielka ugrupowania Wspólny Olsztyn. Paulina Piechna-Więckiewicz wywodzi się z Federacji Młodych Socjaldemokratów, była radną Warszawy, działaczką Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Inicjatywy Polskiej. Obie panie z wykształcenia są prawniczkami.