Warmia i Mazury

Zwyczaje i obrzędy weselne na Warmii

To tytuł wystawy, którą będzie można oglądać w grudniu 2023 roku w Galerii Marszałkowskiej (mieszczącej się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ul. E. Plater 1).

Wystawa „Zwyczaje i Obrzędy Weselne na Warmii” przedstawia tradycje związane z zaślubinami pochodzące z regionu Warmii i Mazur. Ślub i wesele w kulturze ludowej były jednymi z najważniejszych wydarzeń rodzinnych i społecznych.

To czas, w którym młodzi członkowie społeczności osiągali dojrzałość przechodząc przez poszczególne etapy – zamknięcie jednego i ponowne „narodziny” w kolejnym. Prezentowana wystawa przybliża ten niezwykły świat i jest doskonałą możliwością poznania dziedzictwa niematerialnego Warmii.

Na planszach znajdziemy opisy: poszczególnych etapów zaślubin, strojów, prezentów, zabobonów i przekonań związanych z tym wyjątkowym dniem, a także słownik weselnych terminów w gwarze warmińskiej.

Ilustracje do wystawy wykonała Vera Kobylińska, szatą graficzną zajęła się Klaudia Majek.

Wystawę przygotowała Izabela Treutle w ramach realizacji stypendium artystycznego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

Całość można podziwiać w Galerii Marszałkowskiej w grudniu, w godzinach pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!