Warmia i Mazury

Żywa czy sztuczna?

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, dlatego warto już teraz zastanowić się jakie drzewko wybrać… Lepsza będzie choinka żywa czy sztuczna? Cięta czy w doniczce? Świerk, jodła czy może sosna?

Wielu z nas nie wyobraża sobie świąt bez choinki. Wciąż jest to najpopularniejsza ozdoba bożonarodzeniowa.

Przez setki lat sporo się jednak zmieniło w tym temacie:

nie dekoruje się już choinek prawdziwymi świeczkami i jabłkami,

po drzewko świąteczne coraz rzadziej chodzi się do lasu, żeby samodzielnie je ściąć i zabrać do domu,

kiedyś ozdabiało się tylko żywe drzewka, dzisiaj mamy również do wyboru sztuczne,

obecnie drzewka kupujemy u sprzedawców, przywozimy je naszymi samochodami, a ozdabiamy szklanymi bombkami i sztucznymi lampkami.

Choinka to wciąż  jeden z najważniejszych i magicznych symboli świąt Bożego Narodzenia-w końcu to pod nią znajdujemy prezenty… 

Choinka żywa

Prawdziwa, żywa choinka to przede wszystkim nawiązanie do tradycyjnych świąt, gdzie drzewko świąteczne wypełniało zapachem cały dom. Żywa choinka wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Naturalna barwa igieł, zapach żywicy, nieco nieregularny kształt- to wszystko sprawia, że każda choinka jest inna.

Uprawa żywej choinki jest bardziej ekologiczna. Drzewko rosnąc, cały czas pobiera szkodliwy dwutlenek węgla i przetwarza go na tlen. Po wycięciu, jej korzenie stanowią dobrą biomasę, która przekształca się w próchnicę użyźniającą glebę. Nie jest prawdą, że kupując żywą choinkę niszczymy las. Drzewka najczęściej rosną na specjalnych plantacjach, lub w lasach w miejscach gdzie nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami wysokiego napięcia. Po świętach żywą choinkę można rozdrobnić i dodać do kompostu-drzewko szybko się rozłoży. Jeżeli drzewko było w doniczce, przy prawidłowej pielęgnacji można je wsadzić do ogrodu.

Choinka sztuczna

Sztuczną choinkę można wiele razy wykorzystywać, nie wymaga podlewania i sprzątania igieł. Sztuczne drzewko możemy  nawet kupić już ubrane, z gotowym oświetleniem, lub w różnych kolorach (np. białym).

Jednak jest ona bardzo nieekologiczna. Zarówno proces wytwarzania jak i utylizacji sztucznej choinki jest niezwykle szkodliwy dla środowiska. Sztuczna choinka będzie się rozkładać minimum 400 lat.

Sztuczna choinka to po prostu plastik.

Chcemy być ekologiczni i stworzyć niezwykłą atmosferę tradycyjnych świąt z żywą choinką?

Czy może wolimy sztuczną choinkę, ponieważ jest łatwiejsza w utrzymaniu?

Wybór należy do nas.

Jednak jeżeli zależy nam na naturalności, zapachu i ekologii zastanawiając się: „choinka żywa czy sztuczna?” zdecydowanie powinniśmy wybrać żywą choinkę.

Żadna bowiem sztuczna choinka nie zastąpi tych wszystkich niezwykłych doznań jakie zapewnia prawdziwe drzewko.

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!