AktualnościHALO MORĄG

Interpelacja posła w sprawie ustalenia właściciela kładki nad torami

Poseł na Sejm RP Zbigniew Ziejewski skierował interpelacje do ministrów: aktywów państwowych, ministra infrastruktury w sprawie ustalenia właściciela kładki nad torami w Morągu. Z Ministerstwa Aktywów Państwowych otrzymał odpowiedź. Ministerstwo Infrastruktury przedłużyło termin na udzielnie odpowiedzi.

Pełna treść interpelacji i udzielonej odpowiedzi:

Szanowny Panie Ministrze!

W maju 2020 roku skierowałem do Ministra Infrastruktury interpelację numer 5446 w sprawie remontu kładki nad torami w Morągu w woj. warmińsko-mazurskim. Powodem tej interwencji była niebezpieczna sytuacja z kwietnia 2020 roku, kiedy to od konstrukcji kładki odpadł element metalowy (kątownik metalowy ok. 1m długości), który upadł na czynny peron, z którego korzystają podróżni. Na szczęście nikt nie ucierpiał, bo w tym czasie peron był pusty. Po tym incydencie, mając na uwadze realne zagrożenie bezpieczeństwa i utraty zdrowia użytkowników obiektu, decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Ostródzie z dnia 23 kwietnia 2020 roku konstrukcja została zamknięta, a z użycia wyłączone zostały dwa perony znajdujące się bezpośrednio pod nią.

Zgłaszają się do mnie mieszkańcy miasta Morąg z prośbą o rozwiązanie problemu dotyczącego kładki. Do dnia dzisiejszego wspomniane przejście jest niedostępne dla pieszych. Jest to poważny kłopot dla mieszkańców Morąga, bowiem uniemożliwia ono sprawne przedostanie się z jednej części miasta do drugiej. W związku z licznymi sygnałami otrzymywanymi od mieszkańców miasta Morąg 7 grudnia 2020 roku spotkałem się z burmistrzem miasta Morąg panem Tadeuszem Sobierajskim. Pan burmistrz wyraża chęć współpracy w sprawie remontu przejścia i zobowiązał się (również na piśmie, które skierował do PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku) do partycypacji w kosztach remontu kładki w kwocie do 500 tysięcy złotych.

Problem, który uniemożliwia rozpoczęcie prac remontowych, to ustalenie właściciela kładki. Zgodnie z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego z dnia 12 marca 2004 roku 12.03.2004 r., znak: RR-V111-7720/82/04, właścicielem kładki jest spółka PKP SA. Taki fakt potwierdza również PKP Polskie Linie Kolejowe SA Zakład Linii Kolejowych w Olsztynie. W piśmie spółki z dnia 30 czerwca 2020 roku, znak: IZDK1b-51322/19/20, skierowanym do Urzędu Miejskiego w Morągu możemy przeczytać: „Jednocześnie informujemy, że po naszej interwencji w roku 2016 do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie o złym stanie technicznym kładki, otrzymaliśmy WEZWANIE (nr. Pisma IK.BI.7741.2.2016 z dnia 30.06.2016 r.) do przedłożenia protokołu bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego tj. kładki dla pieszych w Morągu. W ww. WEZWANIU jednoznacznie stwierdza się, że ZARZĄDCĄ obiektu, tj. kładki dla pieszych w Morągu jest PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku a nie PKP PLK Zakład linii Kolejowych w Olsztynie”.

W związku z powyższym stanem prawnym nie budzi wątpliwości, kto jest właścicielem obiektu, a mimo to PKP SA uchyla się od odpowiedzialności, stwierdzając, że kładka nigdy nie znajdowała się na stanie środków trwałych spółki, tym samym uchylając się od odpowiedzialności.

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

W związku z decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego z dnia 12 marca 2004 roku, która jednoznacznie stwierdza, że właścicielem kładki jest spółka PKP SA, dlaczego wymieniona spółka unika współpracy z burmistrzem Morąga w sprawie remontu i unika wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo mieszkańców i podróżnych?

Czy Ministerstwo podejmie działania wobec PKP SA mające na celu doprowadzenie do rozpoczęcia przez spółkę remontu obiektu? Jeśli tak, to jakie działania zostaną podjęte i kiedy rozpoczną się prace remontowe kładki?

Według informacji burmistrza Morąga powstał kosztorys remontu kładki. Kto jest w posiadaniu kosztorysu remontu wspomnianej kładki i na jaką kwotę szacowany jest remont kładki?
Z upoważnienia Ministra Aktywów Państwowych odpowiedzi udzielił Maciej Małecki, sekretarz stanu:

Szanowna Pani Marszałek,

Poniżej udzielam odpowiedzi na interpelację nr 18014 Pana Posła Zbigniewa Ziejewskiego w sprawie ustalenia właściciela kładki nad torami w Morągu(województwo warmińsko-mazurskie).W związku z otrzymaną interpelacją, Ministerstwo Aktywów Państwowych wystąpiło do spółki Polskie Koleje Państwowe S.A. z prośbą o przekazanie wyjaśnień w poruszonej przez Pana Posła kwestii, dotyczącej ustalenia właściciela ww. kładki. W odpowiedzi, Spółka przesłała stanowisko, z którego wynika, że kładka nad torami w obrębiedziałek4/35 i 4/57 w Morągu(powstałych po podziale działki 4/20) nigdy nie stanowiła majątku trwałego PKP S.A., ani jej poprzedników prawnych. Ponadto, Spółka wskazuje, że decyzja Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, na którą powołuje się Pan Poseł, nie uwzględnia przedmiotowej kładki w wykazie budynków i budowli zlokalizowanych na wskazanej powyżej nieruchomości. PKP S.A. zaznacza, że omawiana kładka posadowiona jest na działkach nr 4/25 i 4/57 w Morągu, będących w użytkowaniu wieczystym tejże, oraz na działce nr 186/89, będącej własnością gminy Morąg, co w przekonaniu Spółki wyklucza możliwość jednoznacznego wskazania właściciela kładki. Spółka deklaruje gotowość do ewentualnego podjęcia niezbędnych działań dotyczących kwestii omawianej kładki, z uwzględnieniem interesów PKP S.A., jako podmiotu prawa handlowego oraz bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa. PKP S.A. (Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku) jest w posiadaniu sporządzonego w grudniu 2018 roku kosztorysu dot. niezbędnych prac remontowych kładki dla pieszych w Morągu. Przewidywany koszt robót opiewa na kwotę 1.585.387,04 zł. Jednocześnie Spółka wskazała, że wspomniana kładka jest wyłączona z używania i zabezpieczona przed dostępem osób nieuprawnionych. Ponadto PKP S.A. podkreśliło w swoich wyjaśnieniach, że omawiana kładka jest aktualnie przedmiotem postępowania administracyjnego w sprawie jej stanu technicznego prowadzonego przez Warmińsko- Mazurski Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Olsztynie (sygn. akt IKBI.7741.01.2020). Jak wskazuje Spółka, prawomocna decyzja kończąca ww. postępowanie określi podmiot odpowiedzialny za utrzymanie kładki, a także zakres niezbędnych prac, przywracających możliwość bezpiecznego używania obiektu. W związku z powyższym Ministerstwo Aktywów Państwowych oczekuje na orzeczenie prawomocnej decyzji w przedmiotowej kwestii.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!