AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Na drodze nie ma czasu na chwileczkę zapomnienia!

Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego zależy w większości od tego, jak będą traktować się wzajemnie na drodze i czy będą przestrzegać obowiązujących zasad i przepisów. W ruchu drogowym zaledwie ułamki sekund i centymetry przestrzeni potrafią decydować o konsekwencjach. Dlatego tak ważne jest, by każdy uczestnik ruchu drogowego był bezpieczny dla siebie i innych. Niezależnie od tego, czy porusza się piechotą, czy na dwóch lub czterech kółkach.

We wtorek (24.08.2021) policjanci na Warmii i Mazurach w sposób szczególny nadzorem objęli grupę uczestników ruchu drogowego, poruszającą się na dwóch kółkach. W pierwszym półroczu tego roku na drogach regionu odnotowaliśmy 51 wypadków z udziałem rowerzystów, a więc o 4 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niestety wzrosła liczba wypadków z udziałem motocyklistów, z 28 wypadków w zeszłym roku na 37 w tym.

Rowerzyści i motocykliści należą do grupy uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożonych ciężkimi obrażeniami spowodowanymi wypadkiem drogowym. Jak pokazują niektóre wydarzenia ostatnich dni, aby do takiego wypadku doszło, naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy chwila nieuwagi, moment zawahania lub teoretycznie drobne wykroczenie na drodze. Przy kontakcie auta z kierowcą jednośladu konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Policjanci cyklicznie prowadzą działania i kontrole w trakcie służby, ukierunkowane w sposób szczególny na wybraną grupę uczestników ruchu drogowego. Wtorkowe działania skupiły się na kierowcach jednośladów. W trakcie takich kontroli policjanci oprócz tego, że wyciągają konsekwencje wobec osób łamiących przepisy ruchu drogowego, to również przypominają rowerzystom i motocyklistom o tym jakich zasad należy przestrzegać, jakich zachowań na drodze unikać i by zawsze mieć ograniczone zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie rowerzyści i motocykliści powinni pamiętać o tym, że to oni sami są w pierwszej kolejności odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i choć prawo nie wymaga od nich stosowania choćby odzieży ochronnej, czy kasków w przypadku rowerzystów, to w ich własnym interesie jest ich posiadanie i używanie.

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.  Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi, co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Motocyklisto pamiętaj

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Skrzyżowania powinno się pokonywać wolno, wolno też należy do nich dojeżdżać. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że możemy znajdować się w martwym polu innego kierowcy. Kiedy skręcamy w prawo, starajmy się ustawić na pasie pod kątem, żeby być bardziej widocznym dla kierowców za nami. Takie ustawienie sprawia też, że inni uczestnicy ruchu nie będą próbowali ustawić się bezpośrednio przy motocyklu.

Należy również mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, ponieważ może znajdować się na nim olej z innych pojazdów, który w czasie deszczu może przyczynić się do poślizgu.

Nierzadkim błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód, go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór – jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność.

Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa – motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów. A przede wszystkim zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask. Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy także, że brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu.  Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego – bezpiecznie dojechać do celu.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!