Nowe połączenia nad morze, do Warszawy i na Śląsk

Nowe połączenia z Olsztyna i Elbląga, Pisz i Szczytno z dostępem do kolei – to najważniejsze nowości dla województwa warmińsko-mazurskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wszedł w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

Dojazd z Olsztyna do Trójmiasta i Kołobrzegu jest łatwiejszy dzięki nowemu, codziennemu pociągowi TLK Bryza, który będzie kursować między Olsztynem a zachodniopomorskim uzdrowiskiem. Nowymi pociągami są także TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę z czasem przejazdu wynoszącym niecałe 4 godziny. Będzie nim można pojechać z Morąga bezpośrednio do Warszawy. Nowy pociąg IC Skarbek zapewni bezpośredni dojazd z Olsztyna do Bielska-Białej, przejeżdżając m.in. przez Warszawę, Częstochowę i Katowice.

Od 15 grudnia pasażerowie mogą liczyć na cykliczne połączenia między Olsztynem a Warszawą. Miasta połączy osiem par pociągów. Pierwszy skład ze stolicy wyjedzie o 5:40, a ostatni o 19:55. Pociągi będą odjeżdżać co około dwie godziny. Podobnie w odwrotnym kierunku. Pierwszy pociąg z Olsztyna do stolicy przyjedzie o 8:10, ostatni natomiast o 22:10. Wszystkie połączenia będą obsługiwane składami kategorii InterCity.

Pisz i Szczytno znajdą się wśród obsługiwanych przez PKP Intercity miast. Stanie się to w lipcu 2020 roku, gdy pociągi z Białegostoku do Olsztyna będą kursować trasą objazdową po zamknięciu linii przez Giżycko. IC Mamry relacji Wrocław – Białystok będzie kursować tylko do Giżycka. W lipcu, ze względu na trasę objazdową przez Szczytno składu TLK Branicki relacji Kraków – Gdynia, PKP Intercity uruchomi nowy pociąg IC Niegocin, który zapewni dojazd z Gdyni do Giżycka.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia br. rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Ze względu na remont linii kolejowej nr 220 pociągi pomiędzy Gdańskiem a Olsztynem pojadą trasą objazdową przez Iławę i Ostródę. Jedynie TLK Stańczyk relacji Szczecin – Olsztyn dojedzie do Gutkowa, a dalej do Olsztyna zastępczą komunikacją autobusową (ZKA). Zamknięty zostanie bowiem odcinek Gutkowo – Olsztyn. Na tej trasie do końca października będzie kursować ZKA.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

(Intercity)