AktualnościHALO MORĄG

40 lat SOSW w Szymanowie

Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Szymanowie świętował 40–lecie placówki. Jubileusz połączony był z Powiatowym Dniem Edukacji Narodowej.

W czasie uroczystości nie zabrakło przemówień: dyrektora placówki, starosty ostródzkiego, zaproszonych gości. Zostały wręczone nagrody starosty oraz dyrektora ośrodka. W dalszej części zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele z SOSW w Szymanowie.

O SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie jest placówką oświatowo-wychowawczą przeznaczoną dla dzieci i młodzieży:
– z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, także ze sprzężonymi postaciami niepełnosprawności, w wieku od 3 do 24 roku życia,
– z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, w wieku od 3 do 25 roku życia. Organem prowadzącym placówkę jest Starostwo Powiatowe w Ostródzie.
Placówka przyjmuje dzieci i młodzież niezależnie od miejsca zamieszkania. Nasi uczniowie mogą zamieszkać w internacie.
Obecnie ośrodek liczy 186 uczniów, z czego 58 jest objętych całodobową opieką w grupach wychowawczych.
Praca dydaktyczno-wychowawcza prowadzona jest w placówce na kilku poziomach. Uczniowie wszystkich szkół odbywają zajęcia w małych zespołach liczących do ośmiu osób. W oddziałach przedszkolnych i młodszych klasach szkoły podstawowej, a także w zespołach, w których są uczniowie z niepełnosprawnością sprzężoną, zapewniona jest dodatkowa pomoc opiekunki.
Każdy uczeń szkoły realizuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny opracowany przez zespół nauczycieli i specjalistów: pedagoga, logopedę, rehabilitanta, hipoterapeutę, psychologa.
W placówce prowadzone są zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, z którego korzystają dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do czasu rozpoczęcia nauki w szkole.
Ośrodek położony jest w malowniczej okolicy niedaleko jezior i lasów, w odległości około 2 km od Morąga w województwie warmińsko – mazurskim.
Placówka posiada zróżnicowaną bazę lokalową Składają się na nie m. in.
– nowoczesny pawilon dydaktyczno-terapeutyczny z gabinetami specjalistycznymi,
– pracownie zajęć technicznych,
– sale rehabilitacyjne kompleksowo wyposażone,
– pełnowymiarowa sala gimnastyczna,
– pawilon mieszkalny wyposażony w windę zewnętrzną,
– stołówka z zapleczem kuchennym,
– pawilon i plac do hipoterapii,
– teren rekreacyjno-sportowy (boisko do piłki nożnej, siatkowej, koszykowej, plac zabaw, park do ćwiczeń siłowych na powietrzu wymurowane miejsce na ognisko),
– park zwierząt.

Trochę historii

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie (d. Nowy Dwór – nazwa miejscowości została zmieniona decyzją administracyjną w 2002 r.) mieści się w budynku przedwojennym, który kiedyś był majątkiem rodziny Simonettich. W budynku tym, do 1945 roku, znajdował się Dom Spokojnej Starości. Od stycznia 1946 roku do 1981 roku, swoją działalność prowadził tu Państwowy Dom Dziecka. W 1980 roku do starego budynku dobudowany został nowy pawilon mieszkalny, obecnie mieści się w nim internat Ośrodka.

Z powodu niewystarczającej liczby placówek szkolnictwa specjalnego na naszym terenie, w 1982 roku powołano do życia Specjalny Zakład Wychowawczy, a następnie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Dyrektorem mianowany został pan Ryszard Krajewski. Pierwsze lata były okresem niezwykle ciężkim dla funkcjonowania Ośrodka, ponieważ kadra pedagogiczna nie była przygotowana do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami wychowawczymi. Poza tym brak odpowiednich pomieszczeń dydaktycznych oraz niedostosowana baza lokalowa do potrzeb osób niepełnosprawnych, również nie ułatwiała pracy.

Dzieci do Zakładu przybywały bezpośrednio z domów rodzinnych, a także z Ośrodków w Ostródzie i Kętrzynie. Zostały utworzone 3 oddziały dydaktyczne i wychowawcze. Niestety pomimo tego, że dzieci przybywało, Ośrodek borykał się z ogromnymi brakami finansowymi. Na rynku brakowało również podstawowych artykułów spożywczych, sanitarnych, a nawet podczas zimy, opału. Pomimo problemów Ośrodek funkcjonował i z roku na rok działalność placówki przynosiła coraz to lepsze efekty. Kadra pedagogiczna podnosiła swoje kwalifikacje, co pozwoliło w sposób optymalny dobierać i wykorzystać właściwe metody dydaktyczno-wychowawcze w pracy z dziećmi. Nawiązany został kontakt z podobnymi Ośrodkami w województwie, a także z Ośrodkiem w Middelfart w Danii. Poprawie uległa również baza lokalowa, ponieważ wszystkie pomieszczenia Ośrodka zostały zmodernizowane i wyposażone w niezbędny sprzęt.

Zlikwidowano bariery architektoniczne poprzez wybudowanie w 2002 roku windy dla osób niepełnosprawnych. To w ogromnej mierze ułatwiło poruszanie się osobom na wózkach po pomieszczeniach całego Ośrodka. Największym osiągnięciem, którym Ośrodek może się pochwalić, było wybudowanie w 2002 roku sali rehabilitacyjnej. Było to ogromne przedsięwzięcie, jednak warte wysiłku, bo sala spełnia nie tylko funkcję sportową, lecz również rehabilitacyjną. W 2002 roku Ośrodek rozpoczął prowadzenie hipoterapii, dzięki której dzieci mogą doświadczyć bliskości koni, a to ma na nie ogromnie pozytywny wpływ. W 2004 roku wybudowany został pawilon do hipoterapii, dzięki czemu zajęcia rehabilitacyjne można prowadzić niezależnie od pogody.

error: Nie kopiuj!!!