Badania ankietowe wśród młodzieży szkolnej
Na zlecenie ROPS Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie powstał raport związany z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną w województwie warmińsko-mazurskim w 2021 roku.
W ramach międzynarodowego projektu: „European School Survey Project on Alcohol and Drugs” (ESPAD), zrealizowano audytoryjne badania ankietowe na próbie reprezentatywnej uczniów pierwszych klas (wiek: 15-16 lat) i trzecich klas (wiek: 17-18 lat) szkół średnich z województwa warmińsko-mazurskiego.
Było to drugie badanie ESPD w województwie – pierwsze przeprowadzono w 2017 roku.
Celem badania był przede wszystkim pomiar natężenia zjawiska używania przez młodzież substancji psychoaktywnych, ale także ocena czynników wpływających na rozpowszechnienie, ulokowanych zarówno po stronie popytu na substancje, jak i ich podaży.
Podstawowymi pytaniami badawczymi były zatem pytania o liczby młodych ludzi, którzy mieli doświadczenia z tego typu substancjami oraz o stopień nasilenia tych doświadczeń.
Badania zrealizowano w 50 pierwszych klasach oraz w 50 klasach trzecich. W sumie powstało 1685 ankiet, z tego w klasach pierwszych zebrano 791 ankiet, natomiast w klasach trzecich – 894 ankiet.
Wszystkie wyniki zostały porównane z wynikami badań ESPAD zrealizowanymi w województwie w 2017 roku, a także z wynikami ogólnopolskich badań przeprowadzonych w latach 2015 i 2019.
(wwim)