AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

„Biblioteka na weekend”– odsłona wiosenna

Zapraszamy na wiosenną odsłonę wspólnej akcji portalu mediagroupinfo.eu i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu pod nazwą „Biblioteka na weekend”. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Morąg: najmłodszych, młodych i tych dojrzałych. Kolejnym celem jest przybliżenie czytelnikom konkretnych woluminów, audiobooków, filmów, gier…

W każdy piątek na portalu pojawiają się recenzje zbiorów dostępnych do wypożyczenia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Serdecznie zapraszamy do śledzenia portalu mediagroupinfo.pl i do odwiedzania naszej Biblioteki, gdzie można polecane propozycje wypożyczyć.

Czytelnia dla Dorosłych

Gra „Spektrum” / wydawca: Rebel

Wyjątkowa gra towarzyska, której atutami są proste reguły, szybka i wielowymiarowa rozgrywka, rywalizacja drużynowa, tryb kooperacyjny, a nade wszystko świetna zabawa! Wydaje Ci się, że myślisz podobnie jak Twoi znajomi? Sprawdź to grając w Spektrum. Zasady gry są banalnie proste. Cytując wydawcę: „W każdej rundzie losowana jest karta z dwoma skrajnymi określeniami (np. zimny-gorący, powszechny-hipsterski, szorstki-gładki). Sercem rozgrywki jest okrągła tarcza, która co rundę jest obracana, wskazując najwyżej punktowane przedziały. Jeden z graczy aktywnej drużyny podgląda ją, by sprawdzić, gdzie musi się znaleźć wymyślone przez niego hasło.

Gracz podaje słowo, które jego zdaniem znajduje się najbliżej punktowanego przedziału. Dla przykładu: jeśli wybieramy między określeniami zimny-gorący, a punktowane obszary znajdują się po lewej stronie, hasłem mogłaby być np. „sałatka”.

Następnie grupa decyduje, w którym miejscu półkola umieścić wskaźnik. Dyskutując, uczestnicy starają się odgadnąć tok myślenia członka swojej drużyny. Jeśli uda im się umieścić znacznik w odpowiednim obszarze, otrzymują odpowiadającą mu liczbę punktów.

W tym czasie druga drużyna nie pozostaje bezczynna! Przed odsłonięciem przedziałów, mogą oni zdecydować, czy ich zdaniem znacznik powinien znaleźć się bardziej po lewej, czy bardziej po prawej stronie. Jeśli ich intuicja okaże się słuszna, również zdobędą punkty.”

Gra otrzymała nagrodę GOLDEN GEEK 2019 w kategorii gra imprezowa.

Oddział dla Dzieci

„Pod ziemią : Pod wodą” / Aleksandra i Daniel Mizielińscy

„Pod ziemią, pod wodą” to bogaty w szczegóły, dwustronny album autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Książka jest swoistą mapą przypominającą grę planszową lub podchody prowadzące do ukrytego skarbu. W zależności od tego, z której strony zaczniemy ją czytać, krok po kroku poprowadzi nas do coraz to głębiej ukrytych tajemnic ziemi lub wody. Dzięki tej pozycji możemy razem ze swoimi dziećmi wybrać się w fascynującą podróż przez świat głębin oraz podziemnych tajemnic.

Wielkoformatowe karty książki pełne są ilustracji oraz informacji, które zaciekawią każdego – od malucha po dorosłego. Część poświęcona wnętrzu ziemi rozpoczyna się spotkaniem z mikroorganizmami i stopniowo przechodzi do większych zwierząt: mieszkańców nor i korytarzy podziemnych, a także korzeni roślin. Podziemia to także tunele, kopalnie, jaskinie i wnętrza wulkanów, skamieniałości takie jak kości dinozaurów, jak również konstrukcje stworzone przez człowieka: kable i rury, którymi płyną woda, ścieki, gaz ziemny czy prąd. W książce pojawiają się też dane, takie jak np. daty historyczne, rekordowe długości, głębokości i odległości, waga opisywanych elementów czy technikalia maszyn, np. do drążenia tuneli metra.

Druga część książki przenosi czytelników pod wodę – dowiemy się z niej między innymi jakie gatunki ryb i innych stworzeń mieszkają w oceanie, jakie w jeziorze, a jakie na rafie koralowej. Poznamy działanie ciśnienia wody i powietrza, rekordowe dane z dziedziny nurkowania, a także budowę historycznych strojów do nurkowania i pierwszych podwodnych statków. Części „Pod ziemią” i „Pod wodą” zaczynają się po przeciwnych stronach książki, by spotkać się w środku, na rozkładówce poświęconej jądru Ziemi.

Wypożycz w Oddziale dla Dzieci!

Wypożyczalnia dla Dorosłych

„Nieznajomi” / C.L. Taylor

„Nieznajomi” to historia trzech obcych sobie ludzi, wiodących szare, normalne życie w Bristolu. Alice jest kierowniczką sklepu z ubraniami. Została porzucona parę lat temu przez męża mieszka z córką i szuka nowej miłości. Ursula to bardzo wysoka kobieta, która pracuje jako kurierka i cierpi na kleptomanię. Po stracie ukochanego jej życie zamienia się w pasmo nieszczęść. Gareth jest ochroniarzem w galerii, opiekuje się chorą na demencję matką, która jest jego jedyną bliską osobą. To trzy obce sobie osoby, których drogi łączą się przez kogoś czwartego.

 „Nieznajomi” to świetny thriller na wolny weekend. Lekkie pióro autorki wciąga w historię bohaterów, przez co trudno się od niej oderwać. Kończąc jeden rozdział, ma się ciągle rosnące pragnienie jak najszybszego przeczytania reszty i dotarcia do końca. W książce autorka wykorzystała nazwiska i nicki swoich czytelników, o czym wspomniała w podziękowaniu, a nazwę galerii handlowej, w której toczy się akcja, wymyślił jeden z czytelników w konkursie na profilu autorki.

(red./MBP Morąg)

 

error: Nie kopiuj!!!