AktualnościWarmia i Mazury

Chcą uratować pałac w Dobrocinie

Fundacja ZW zorganizowała zbiórkę publiczną, ponieważ chce zebrać część funduszy na zakup zespołu parkowo-pałacowego w Dobrocinie i przywrócenie mu dawnej świetności poprzez zabiegi konserwatorskie, oraz utworzenie w nim Centrum Kultury i Bioróżnorodności.

Trochę historii…

Wieś Dobrocin od XV w. była w posiadaniu rodu von Wilmsdorfów, który około 1530 r. wybudował tu pierwszą rezydencję. Następnie majątek przeszedł na rodzinę Truchsess-Waldburg, a od 1792 r. na rodzinę von Domhardtów. Ostatnim właścicielem przed 1945 r. był baron Otto von Goltz-Domhardt.

Pałac został zbudowany w latach 40. XIX wieku na miejscu wcześniejszego dworu (przebudowanego i rozbudowanego), pochodzącego prawdopodobnie z XVIII wieku. Został odnowiony w latach dwudziestych XX wieku. W latach 1946-1971 znajdował się w nim Zespół Szkół Rolniczych. Później pałac został opuszczony i zaczął niszczeć. Od 2001 r. jest własnością prywatną.

Dziś, jako Fundacja ZW, zamierzamy kupić obiekt, zapewnić mu właściwą opiekę i stworzyć w nim Centrum Kultury i Bioróżnorodności Pałac w Dobrocinie.

Powierzchnia kompleksu to aż 10 hektarów, z czego niemal 2 hektary zajmują stawy. Główny budynek pałacu ma powierzchnię 2500 metrów kwadratowych (+ poddasze i piwnica), obok niego znajduje się budynek internatu o powierzchni 1400 metrów kwadratowych (+ poddasze i piwnica). Obiekt położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w gminie Małdyty, zaledwie 8 km od trasy S7 (Warszawa-Gdańsk), co czyni go niezwykle łatwo dostępnym (ok. 100 km od Gdańska i 240 km od Warszawy).

Co ważne, z parkiem graniczy stacja kolejowa, dzięki czemu dojazd do CKiBPwD będzie dostępny dla wszystkich.

Co chcą stworzyć na terenie zespołu parkowo-pałacowego?

Po zakupie pałac oraz park zostaną poddane renowacji. Wykonane zostaną badania i kwerendy archiwalne, które pozwolą na odtworzenie wyglądu pałacu z początku XX wieku. Finalnie w miejscu tym powstanie dostępne dla wszystkich Centrum Kultury i Bioróżnorodności Pałac w Dobrocinie.

W miejscu tym zobaczysz między innymi:

  • Ogród zoobotaniczny zakładający adaptację istniejącego, zabytkowego parku z malowniczym ponad hektarowym stawem i licznymi pomnikami przyrody;
  • Dwie szklarnie z przeznaczeniem na rośliny egzotyczne oraz kaktusy i sukulenty;
  • W części zabytkowego budynku po renowacji znajdzie się również ptaszarnia;
  • Wystawa poświęcona bioróżnorodności, na którą złożą się zbiory przyrodnicze Fundacji ZW – które cały czas uzupełniamy, obejmujące zoologię, botanikę i inne dziedziny nauk przyrodniczych;
  • Galerie Historii Sztuki, gdzie prezentowane będą zbiory fundacji od starożytności, po dzieła najnowsze;
  • Biblioteka, czytelnia i herbarium;
  • Sale edukacyjne, oraz przestrzenie do prowadzenia warsztatów na terenie parku;
  • Sala koncertowa
  • Internat zaadaptowany zostanie na cele biurowe i hotelowe

Główne cele to

  • Edukacja i prowadzenie badań z zakresu historii sztuki, kultury i nauk przyrodniczych;
  • Powołanie instytucji mającej na celu ochronę dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego;
  • Stworzenie nowych miejsc pracy w województwie warmińsko-mazurskim – jednym z obszarów najbardziej dotkniętych bezrobociem w Polsce.

Budżet

Koszt zakupu nieruchomości to 6.200.000zł. Pokryty zostanie ze środków własnych Fundacji ZW zgromadzonym dzięki wsparciu prywatnych sponsorów, aukcjom charytatywnym przeprowadzonych w 2022 roku, zbiórki publicznej prowadzonej pod numerem 2023/761/OR, oraz zbiórkom online prowadzonym przez portale Zrzutka.pl (Polska) i Donorbox (dotacje zagranicznie).

O fundacji

Fundacja ZW powołana została do życia w 2019 roku przez Mateusza Kozieradzkiego, Natalię Lach-Lachowicz oraz Dawida Lewandowskiego. Jej głównymi celami są inicjowanie i upowszechnianie edukacji artystycznej, kulturalnej oraz przyrodniczej. Wszystkie działania prowadzimy w oparciu o zbiory instytucji, których podstawę dały kolekcje przekazane przez fundatorów instytucji, uzupełniane później o liczne dary i zakupy. Na kolekcję składają się dzieła sztuki od starożytności do współczesności, zbiory przyrodnicze oraz księgozbiory i archiwum. Obiekty z naszych zasobów stały się tematem wielu publikacji (wydawanych przez fundację oraz inne podmioty na całym świecie) były również prezentowane na wielu wystawach między innymi w Brescii, Berlinie, Nowym Jorku, Turynie, Krakowie i innych.

Więcej informacji o fundacji znajdziesz tutaj:

Strona internetowa: www.zwfound.org

Facebook: https://www.facebook.com/zwfound

(Fundacja ZW)

error: Nie kopiuj!!!