HALO MORĄG

Chłopcy grający w gry wideo mniej narażeni na ryzyko depresji

Chłopcy, którzy w wieku 11 lat regularnie grają w gry wideo, trzy lata później są mniej narażeni na wystąpienie objawów depresji – wynika z nowych badań naukowców z University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii. Efekt ten jednak był znaczący tylko wśród chłopców o niskim poziomie aktywności fizycznej.

Badanie wykazało również, że dziewczęta spędzające więcej czasu w mediach społecznościowych, wykazują więcej objawów depresji.

Związek pomiędzy czasem spędzonym przed ekranem telefonów i komputerów przez nastolatków, a ich zachowaniami depresyjnymi badał zespół naukowców pod kierownictwem Aarona Kandoli, psychiatry z UCL. Naukowcy przeanalizowali dane ponad 11 tys. młodych ludzi urodzonych w Wielkiej Brytanii w latach 2000-2002.

Wszyscy uczestnicy badania odpowiadali na pytania dotyczące: czasu spędzanego w mediach społecznościowych, grania w gry wideo lub korzystania z internetu w wieku 11 lat. Pytano ich też o występowanie objawów depresji, takich jak zły nastrój, brak odczuwania przyjemności i słaba koncentracja, które mogli zauważyć u siebie, gdy mieli 14 lat. Kwestionariusz mierzył objawy depresji i ich nasilenie, nie dostarczał diagnozy klinicznej.

Podczas analizy, zespół badawczy uwzględnił również inne czynniki, mogące oddziaływać na wyniki, takie jak status społeczno-ekonomiczny, poziom aktywności fizycznej, doniesienia o znęcaniu się i zaburzenia emocjonalne.

Naukowcy odkryli, że chłopcy, którzy większość wolnego czasu spędzali na graniu w gry wideo, trzy lata później mieli o 24 proc. mniej objawów depresji niż chłopcy, którzy grali w nie rzadziej niż raz w miesiącu. Efekt ten jednak był znaczący tylko wśród chłopców o niskim poziomie aktywności fizycznej, nie wykazano go również wśród dziewcząt. Według badaczy, zależność ta sugeruje, że chłopcy mniej aktywni fizycznie czerpią więcej radości i interakcji społecznych z gier wideo.

Chociaż ich badanie nie może potwierdzić, czy związek jest przyczynowy, naukowcy twierdzą, że istnieją pewne pozytywne aspekty gier wideo, które mogą wspierać zdrowie psychiczne, takie jak rozwiązywanie problemów oraz elementy społeczne, kooperacyjne i angażujące.

Badacze zauważają, że mogą istnieć również inne wyjaśnienia związku między grami wideo a depresją, takie jak różnice w kontaktach społecznych lub stylach rodzicielstwa, jednak naukowcy nie posiadali danych dotyczących tych sfer środowiskowych.

Analiza wyników wykazała również, że dziewczęta, które w wieku 11 lat większość czasu poświęcały na korzystanie z mediów społecznościowych, wykazywały o 13 proc. więcej objawów depresji w wieku 14 lat niż te, które korzystały z mediów społecznościowych rzadziej niż raz w miesiącu. Inne badania wykazały już podobne trendy, a naukowcy sugerują, że częste korzystanie z mediów społecznościowych może zwiększyć poczucie izolacji społecznej.

Naukowcy nie znaleźli wyraźnych powiązań między ogólnym korzystaniem z internetu a objawami depresji u żadnej z płci. Zaznaczają jednak, że ich odkrycia pokazują, jak różne sposoby spędzania czasu przed ekranem komputera lub telefonu mogą wpływać na zdrowie psychiczne młodych ludzi – także różnie na chłopców i dziewczęta.

Źródło: https://dx.doi.org/10.1017/S0033291721000258 (PAP)

 

error: Nie kopiuj!!!