KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Dwie produkcje ze wsparciem samorządu województwa

W Olsztynie odbyła się premiera dwóch filmów dokumentalnych: „Mój Wujek Leszek” oraz „Punkt podparcia”. Obie produkcje otrzymały wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego ze środków samorządu województwa.

Gości pokazu powitała w imieniu marszałka województwa Marcina Kuchcińskiego członkini zarządu województwa Maria Bąkowska. – Regionalny Fundusz Filmowy dofinansowuje nie tylko produkcje filmów fabularnych, które zdobywają nagrody w kraju i na świecie, ale również wspiera finansowo realizacje dokumentalne nawiązujące bardzo często do nieznanej historii naszej Małej Ojczyzny i jej bohaterów, ludzi wielkich, ale  i niezwykłych o czym przekonają się Państwo podczas dzisiejszej projekcjipowiedziała Maria Bąkowska.
MÓJ WUJEK LESZEK  to kolejny ważny dokument  Macieja Millera. To kino w pełnym tego słowa znaczeniu. Opowieść znakomicie skonstruowana, autor opowiadając wzruszającą historię niezwykłej miłości i poświęcenia syna wobec umierającej matki przy jednoczesnym braku pomysłu na siebie, doskonale gra na emocjach. Pokazuje także bliskie relacje z młodym bohaterem filmu, czyli z samym sobą, dla którego wujek Leszek jest przewodnikiem, mentorem w życiu.

Film  wyróżnia się wieloma walorami przede wszystkim interesującym połączeniem warstwy dokumentalnej z animacją, co jeszcze bardziej zbliża komunikacyjnie opowieść z widzem. Kolejne walory to zdjęcia, oprawa muzyczna i montaż. I to wspaniałe zakończenie, ważne dla młodego pokolenia, wymagającego uwagi, a jednocześnie istotne ze względu  na przekaz w postaci edukacji na każdym etapie życia…

PUNKT PODPARCIA to wzruszająca i udana próba stworzenia portretu ciekawego artysty. Dokument  ukazujący godną podziwu walkę o sprawność, o normalne funkcjonowanie m.in. czas na pracę twórczą. Film oryginalny i ciekawie opowiedziany. Widać zaangażowanie i dojrzałość reżysera tym bardziej, że jest to jego debiut ! Maciej Janicki  stworzył poruszający obraz filmowy, w którym biją się przemijanie i kreatywny, niezwykły  umysł artysty-performera Wiesława Wachowskiego, człowieka który jest  wrażliwym obserwatorem świata i czas w żaden sposób mu nie przeszkadza.

To także opowieść o cenie jaką się płaci za szczerą i odważną twórczość, która polega na skupieniu na własnym ciele i doprowadzeniu go do granic fizycznej wytrzymałości. To film o walce z chorobą przy użyciu twórczej aktywności.

Oba filmy zostały bardzo dobrze przyjęte. Licznie zgromadzona publiczność w Auli im. Anny Wasilewskiej po pokazie pozostała na miejscach, by rozmawiać z twórcami. Spotkanie moderowała Jolanta Wiszniewska – dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Na widowni  był również bohater filmu Macieja Janickiego Wiesław Wachowski, który – jak nam powiedział – obejrzał film z wielkim zainteresowaniem. Znana i ceniona aktorka Irena Telesz-Burczyk przeczytała dwa krótkie wiersze autorstwa Wiesława Wachowskiego z jego tomiku „Moja cząstka koła czasu”.
Premierową galę zakończyło uhonorowanie twórców filmu grawerami okolicznościowymi i upominkami, które w imieniu marszałka województwa wręczyła członkini zarządu Maria Bąkowska.

Autor zdjęcia: Sławomir Ostrowski

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!