„DWUNASTKA” MISTRZEM WOJSKA POLSKIEGO W PIŁCE SIATKOWEJ. TERYTORIALSI TUŻ ZA PODIUM
Mistrzostwa Wojska Polskiego w siatkówce odbyły się w tym roku w Ostródzkim Centrum Sportu i Rekreacji. Spotkania trwały od wtorku do piątku (21-24.03.2023 r.). W meczu finałowym reprezentacja 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej pokonała dotychczasowego mistrza – 11 Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej 3:2. Trzecie miejsce zajęli żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, pokonując reprezentację Wojsk Obrony Terytorialnej.
W Mistrzostwach Wojska Polskiego w piłce siatkowej wzięło udział 10 reprezentacji z całego kraju. Przez cztery dni siatkarze służący we wszystkich Rodzajach Sił Zbrojnych RP walczyli o tytuł najlepszej drużyny. Organizatorem mistrzostw, po raz pierwszy, były Wojska Obrony Terytorialnej, a gospodarzem 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.
Wytrzymałość, odporność na stres, pracowitość, a przede wszystkim umiejętność godnego przegrywania to cechy mundurowych siatkarzy. Przekonali się o tym żołnierze Czarnej Dywizji, którzy w finale ulegli drużynie z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej i oddali tytuł mistrza.
Ciężko mówić o meczu finałowym w superlatywach, bo ten mecz przegraliśmy. Taki jest sport, taka jest siatkówka. Widowisko na pewno przednie dla kibiców. Szkoda, że nie wygraliśmy. Może w ładnym stylu przegraliśmy, ale zawsze lepiej wygrać w brzydkim stylu, niż w ładnym przegrać – powiedział kapitan 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Wszyscy zawodnicy zgodnie podkreślali, że gra zespołowa to przede wszystkim wiara nie tylko w siebie, ale w całą drużynę. Mistrzowie rywalizacji sportowej przeszli długą drogę, by znaleźć się na najwyższym podium. Rozegrali sześć spotkań i jak sami zaznaczają nie było łatwo:
Można powiedzieć, że wyszliśmy z piekła do nieba. Sprawdziło się stare siatkarskie powiedzenie, że jak nie wygrywasz meczu 3:0, to przegrywasz 2:3. Sukces naszej drużyny rodził się w bólach, pojawiły się kontuzje. W finale wytrzymaliśmy pięć setów. Myślę, że publiczności mecz mógł się podobać, bo przegrywając 0:2 wyciągnęliśmy ten mecz 3:2, w dramatycznej końcówce, wygrywając w tie break’u 15:13. To zwycięstwo smakuje bardzo dobrze – zaznaczył kapitan drużyny 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
Bardzo miło było przyjechać do Ostródy- urokliwe miejsce, organizacja bardzo dobra, fajna hala do grania. Wszyscy zaangażowani, dużo kibiców, dużo młodzieży na trybunach. Przez to, że uprawiamy sport, mam nadzieję, że dajemy dobry przykład i inspirujemy ich. Jesteśmy przykładem, że potrafimy łączyć służbę z największą pasją, czyli sportem. W imieniu 12 Dywizji, chciałbym podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację mistrzostw, od Burmistrza Ostródy poprzez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy byli mocno zaangażowani i zadbali o każdy szczegół – dodał.
W meczu o trzecie miejsce żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej pokonali terytorialsów 3:0.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku. Jest zdecydowana poprawa sprzed dwóch lat, gdzie zajęliśmy ósme miejsce. Jestem dumny z chłopaków i z siebie. Podnieśliśmy się po meczu półfinałowym, gdzie sromotnie przegraliśmy 0:2 z 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. To jest coś niesamowitego, że dzień wcześniej głowy były spuszczone, a dziś zagraliśmy mały finał. Nie odpuściliśmy. Zachowaliśmy silną psychikę w końcówkach. Graliśmy z bardzo dobrym zespołem Wojsk Obrony Terytorialnej, stworzonym z ligowców, głównie z południa polski – powiedział zawodnik z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Organizacja jest na bardzo wysokim poziom. Ostróda słynie z siatkówki, szkolenie młodzieży jest tu na porządku dziennym – dodał.
Reprezentację Wojsk Obrony Terytorialnej tworzyli żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT, 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, 5 Mazowieckiej Brygady OT, 12 Wielkopolskiej Brygady OT, 14 Zachodniopomorskiej Brygad OT i 16 Dolnośląskiej Brygady OT. Wśród zawodników był przedstawiciel gospodarzy mistrzostw służący w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego i trener siatkówki.
Od ostatnich mistrzostw wszystkie zespoły bardzo się rozwinęły i przepracowały ten okres. Dwa lata temu zdobyliśmy drugie miejsce. W tym roku musieliśmy walczyć o trzecie miejsce. Podeszliśmy do meczu bardzo zmotywowani i cieszę się, że tego meczu nie oddaliśmy, a walczyliśmy do końca. Zabrakło trochę doświadczenia. Mamy dużo młodych zawodników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siatkówką. Chciałbym podziękować całemu zespołowi za walkę i poświęcenie na boisku.
Jak podkreślają gospodarze poziom mistrzostw wzrasta z edycji na edycję. Część żołnierzy na co dzień gra w ligowych klubach siatkarskich.
Wojskowi siatkarze dzięki swojej silnej woli oraz wsparciu przełożonych byli w stanie przygotować się do rywalizacji sportowej przy jednoczesnym realizowaniu zadań i ćwiczeń wojskowych. Sportowa determinacja w dążeniu do celu zaowocowała niewątpliwym sukcesem. Poziom mistrzostw przerósł nasze oczekiwania. Zawodnicy potwierdzili, że mamy w szeregach Wojska Polskiego wysokiej klasy siatkarzy – podkreślił płk Jarosław Kowalski, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Tegoroczne mistrzostwa to nie pierwsze wojskowe wydarzenie sportowe organizowane w Ostródzkim Centrum Sportu i Rekreacji. W październiku ubiegłego roku na tych samych obiektach sportowych odbyły się mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej:
Zawodnicy poszczególnych reprezentacji mówią, że to są najlepsze mistrzostwa na których byli. Warunki zakwaterowania i hala bardzo dobrze im służą, może ze względu na konstrukcję podłogi, która jest bardzo nośna. Zawodnicy, szczególnie w piłce siatkowej uważają, że to jest bardzo dobra hala. Poziom mistrzostw jest bardzo wysoki. Zainteresowanie naszego społeczeństwa jest bardzo duże – widać to po trybunach – podkreślił Pan Tadeusz Czyczel, dyrektor Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji.
Mistrzostwa dostarczyły najlepszych siatkarskich emocji, a zawodnicy mogli liczyć na wsparcie kibiców i żołnierzy.
Klasyfikacja generalna:
miejsce: 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
miejsce: 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
miejsce: 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
miejsce: Wojska Obrony Terytorialnej
miejsce: 18 Dywizja Zmechanizowana
miejsce: Wyższe Szkolnictwo Wojskowe
miejsce: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
miejsce: Siły Powietrzne
miejsce: Marynarka Wojenna
miejsce: Dowództwo Garnizonu Warszawa
Dla porównania wyniki z ubiegłych mistrzostw z 2021 roku:
- miejsce – 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
- miejsce – Wojska Obrony Terytorialnej
- miejsce – 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
- miejsce – Marynarka Wojenna
- miejsce – Siły Powietrzne
- miejsce – Wyższe Szkolnictwo Wojskowe
- miejsce – 18 Dywizja Zmechanizowana
- miejsce – 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
- miejsce – Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
- miejsce – Dowództwo Garnizonu Warszawa
(Monika Jabłońska-Buder, Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)