Warmia i Mazury

Dzień Krajobrazu w regionalnych parkach krajoznawczych

Dzień Krajobrazu ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski – Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, obchodzony jest 20 października.

W świetle Europejskiej Konwencji Krajobrazowej krajobraz definiowany jest jako „obszar, postrzegany przez ludzi, którego charakter jest wynikiem działania i interakcji czynników przyrodniczych i/lub ludzkich;”.

Często zapominamy jednak, że postrzeganie odnosi się do znacznie szerszego zakresu odbierania rzeczywistości niż tylko wzrokowego. Krajobrazów doświadczamy bowiem poprzez wszystkie zmysły, jawią się nam one jako suma zmysłowych doznań.

Właśnie dlatego tegoroczny temat Dnia Krajobrazu brzmi: Krajobraz: doświadczam w pełni. W ten sposób Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pragnie zwrócić uwagę na multisensoryczny charakter krajobrazu, którego odbiór zależy od bardzo wielu czynników i wrażliwości poszczególnych zmysłów. Krajobraz można zobaczyć, usłyszeć, powąchać, a nawet posmakować go i dotknąć.

Odbieranie krajobrazu poprzez różne zmysły umożliwia nam doświadczanie go w pełni i nierzadko odkrywanie na nowo.

Corocznie wskazanie, innego tematu obchodów pozwala podnosić świadomość społeczeństwa w zakresie różnych wpływów kształtujących krajobraz oraz zaakcentować potrzebę większej dbałości o przestrzenie pośród których żyjemy.

Jak co roku, do promowania idei Dnia Krajobrazu, zgłosiły się Parki Krajobrazowe Warmii i Mazur, które przygotowały szereg wydarzeń.

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej zaprasza na „Kąpiel leśną”
•    Data wydarzenia : 22.10.2022 godzina 11:00

Kąpiele leśne, znane w Japonii jako shinrin – yoku oraz terapia leśna to praktyki polegające na zanurzeniu naszych zmysłów w atmosferze lasu w celu odprężenia i uzyskania pozytywnych korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Spotkanie poprowadzi certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych Marzena Żachowska – Leśne Zanurzenie.

Czas trwania: 3 godziny. Obowiązują zapisy. Chęć udziału należy zgłosić telefonicznie pod numerem +48 55 611 45 90 lub wysyłając wiadomość na adres: pkwe.m.piekarska@warmia.mazury.pl

Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej przygotował konkurs plastyczny „Puszcza na 5 zmysłów”

PKPR serdecznie zaprasza uczniów klas I-VI szkół podstawowych  z terenu powiatu gołdapskiego do udziału w konkursie plastycznym „Puszcza na 5 zmysłów”. Konkurs ma na celu zwrócić  uwagę na piękno i znaczenie otaczającego nas krajobrazu oraz potrzebę dbałości o przestrzeń, w której żyjemy.

Aby przystąpić do konkursu należy stworzyć pracę plastyczną przedstawiającą autora pracy odkrywającego piękno krajobrazu i przyrody Puszczy Rominckiej różnymi zmysłami np. poprzez słuchanie śpiewu ptaków, wąchanie kwitnących roślin, stąpanie po mchu, obserwowanie zwierząt itp.

Więcej informacji na stronie parku: Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Mazurski Park Krajobrazowy zaprasza na spacer ścieżką edukacyjną „Wokół stawu w Pieckach”  w ramach projektu edukacyjnego „Soboty na kijach z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym”
•     Data wydarzenia : 15.10 o godz. 10.30

Nordic walking, często nazywany też po prostu ”kijkami”,  to ciesząca się dużą popularnością forma aktywności fizycznej. MPK chce Państwa zaprosić do połączenia spacerów z poznawaniem uroków malowniczych ścieżek i szlaków naszego regionu. Warto pamiętać o doborze odzieży i butów, a także o prowiancie.

Chętnych do udziału we wspólnych spacerach MPK zaprasza do zapisów telefonicznych 89 742 14 05 lub mailowo krutyn@mazurskipark.pl z dopiskiem „soboty na kijach”. Spotkania nie mają ograniczeń wiekowych i kondycyjnych – każdy z uczestników bierze udział w zajęciach na własną odpowiedzialność, zaś osoby niepełnoletnie powinny przyjść z opiekunem lub mieć jego pisemną zgodę.

Welski Park Krajobrazowy organizuje wyjście Wędrownej Grupy Krajoznawczej.
•    Data wydarzenia : 22.10 o godz. 10.00

Hasło „Krajobraz doświadczam w pełni” wywołało chęć eksploracji otoczenia w szerszym niż tylko wizualnym zakresie. WPK zaprasza mieszkańców i turystów do bliższego poznania Welskiego Parku Krajobrazowego, wsłuchania się w krajobraz dźwiękowy doliny Welu. Spotykanie rozpocznie się w sobotni poranek o godz. 10:00 w Trzcinie, przy moście na Welu (Miejsce spotkania). Dla komfortowego doświadczania pejzażu dźwiękowego zalecane jest  zabranie np. małych mat do siedzenia.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!