AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2019-2023 uchwalony został przez Radę Miejską w Morągu 22 lutego 2019 r. (Uchwała nr IV/52/19).

Realizatorami Programu na terenie Gminy Morąg byli: 1) Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (ZIPPR), 2) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS), 3) Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (GKRPA), w ramach której funkcjonuje Punkt Informacyjno-Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy, 4) Komisariat Policji w Morągu, 5) Prokuratura Rejonowa w Ostródzie Oddział Zamiejscowy w Morągu, 6) Sąd Rejonowy w Ostródzie, 7) placówki oświatowe, 8) Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, 9) Organizacje pozarządowe.

Zarządzeniem Burmistrza nr 895/10 z dnia 5.10.2010 r., z późn. zm., powołany został Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Morąg. Siedzibą Zespołu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zapewnia obsługę organizacyjno—techniczną Zespołu i grup roboczych. Od dnia 12.01.2021 r. funkcję Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego pełni Pani Alina Witkowska. Do składu Zespołu, liczącego w 2021 r. 15 osób, wchodzą przedstawiciele: pomocy społecznej (Dyrektor MOPS, która jest Przewodniczącą Zespołu oraz starszy specjalista pracy socjalnej), Policji (Z-ca Komendanta Komisariatu Policji i dzielnicowy), oświaty (pedagodzy szkolni), Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pełniąca funkcję Zastępcy przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego), Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ( psycholog i pedagog ), Prokuratury Rejonowej w Ostródzie Oddziału Zamiejscowego w Morągu (prokurator), Sądu Rejonowego w Ostródzie (kurator zawodowy ds. nieletnich ), służby zdrowia (pielęgniarka środowiskowa) i organizacji pozarządowych (Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Morąskiego Stowarzyszenia Wspierania Rodzin i Stowarzyszenia Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Dębowe Wzgórze” w Szymanowie). Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jest realizowanie działań określonych w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie, integrowanie i koordynowanie działań jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych w szczególności przez: 1) diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie; 2) podejmowanie działań w środowisku zagrożonych przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku; 3) inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie; 4) rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym; 5) inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.

Do zadań grup roboczych należy, w szczególności:  1) opracowanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie; 2) monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych wystąpieniem przemocy; 3) dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.

Pełna treść sprawozdania:

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE I OCHRONY OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE ZA 2021 r.

error: Nie kopiuj!!!