AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

II miejsce dla Sołectwa Kalnik za stoisko podczas wojewódzkich dożynek

Sołectwo Kalnik reprezentowało Gminę Morąg podczas tegorocznych Wojewódzkich Dożynek, które w olsztyneckim skansenie rozpoczął korowód dożynkowy i msza święta koncelebrowana przez metropolitę warmińskiego ks. abp. Józefa Górzyńskiego.

Gospodynie jak co roku rywalizowały o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Ideą konkursu na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów, wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego.

Na III miejscu w konkursie na wieniec znalazły się Banie Mazurskie (przyznano nagrodę 2,6 tys. zł), II miejsce – Liski z gminy Pisz (3,8 tys. zł), a na pierwszym miejscu – miejscowość Nowe Drygały z gminy Biała Piska (5 tys. zł). Wyróżnienia (po 1 tys. zł) trafiły do: Ząbrowa (gm. Iława), Legin (gm. Reszel), Nowej Różanki (gm. Kętrzyn), Miłomłyna, Osieki (gm. Bartoszyce), Łukty, Kisielic, Klebarka Małego (gm. Purda), Kwietnika (gm. Młynary)  oraz Nowego Dworu (gm. Orneta).

Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Stoiska wystawowe oceniane były pod kątem kompozycji przestrzennej stoiska, kompozycji układu eksponatów, sposobu prezentacji stoiska, atrakcyjności wizualnej i obfitości oferty produktów prezentowanych na stoisku KGW.

Tu na III miejscu znalazły się KGW „Pieckowianie” oraz KGW w Miłomłynie (po 2 tys. zł), na II miejscu: KGW w Kalniku oraz KGW w Tropach Elbląskich „Nasze Tropy” (2,5 tys. zł). Na pierwszym miejscu uplasowało się KGW w Piotraszewie „Kreatywne Babki” (3 tys. zł).

Wyróżnienia w tej rywalizacji powędrowały do KGW w Piotraszewie za najlepszą i najsmaczniejszą potrawę regionalną, KGW z miejscowości Tropy Elbląskie za najlepsze stroje regionalne osób reprezentujących stoisko oraz KGW z miejscowości Kamionka „Ładne Kwiatki”  za najlepszy pomysł mający charakter promocji regionu Warmii i Mazur.

Podczas wydarzenia wręczono również „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego“ oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Po części oficjalnej na scenie wystąpił Michał Wiśniewski.

Słów kilka Sołectwa Kalnik po wojewódzkim święcie plonów:

Piękne zwieńczenie wielotygodniowej pracy za nami. Koło Gospodyń Wiejskich w Kalniku dziś reprezentowało Gminę Morąg na dożynkach wojewódzkich w Parku Etnograficznym w Olsztynku. Piękne miejsce , przepiękne wieńce i stoiska, fantastyczni ludzie i niewyobrażalny klimat przyciągnął tłumy do olsztyneckiego skansenu. Nasze stoisko przeszło totalne oblężenie ilość pozytywnych komentarzy jest wręcz nie do zapamiętania Tym samym zdobyliśmy uznanie szanownego Jury zdobywając DRUGIE MIEJSCE W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO- MAZURSKIM w konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Nasz wieniec niestety nie zdobył miejsca na podium ,ale ilość przemiłych opinii od wszystkich uczestników wydarzenia zdecydowanie wynagrodziła nam trud jaki włożyliśmy w jego przygotowanie. Serdecznie dziękujemy członkiniom KGW Kalnik za jak zawsze wspaniałe zaangażowanie, które sprawiło, że ten dzień był tak wyjątkowy. Dziękujemy Sławkowi Wojciechowskiemu i Marcinowi Jagodzińskiemu za wsparcie techniczno-organizacyjne. Podziękowania dla Gminy Morąg oraz Morąskiego Domu Kultury za współpracę i mamy nadzieję ,że godnie reprezentowaliśmy naszą lokalną społeczność. Sołtys i Rada Sołecka.

– Dożynki GMINNE, Dożynki Powiatu Ostródzkiego, Dożynki Wojewódzkie, to przepiękne uroczystości pokazujące naszą bogatą tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Sołectwo Kalnik dumnie reprezentowało Gminę Morąg, prezentując wyjątkowy wieniec dożynkowy oraz zachwycające wszystkich stoisko. Dziękuje mieszkańcom Kalnika za ogrom pracy, za obecność, za zaangażowanie, za wspólnie spędzony czas. Współpracując i wspierając się, zawsze możemy więcej – dodaje Katarzyna Zarachowicz, zastępca Burmistrza Morąga.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!