AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Intensywne opady śniegu sprawiły wiele trudności mieszkańcom regionu

Intensywne opady śniegu, które miały miejsce w województwie warmińsko-mazurskim spowodowały wiele zdarzeń i utrudnień mieszkańcom województwa. W sobotę i niedzielę spadło ponad 20 cm śniegu. W ciągu dnia odnotowywaliśmy temperatury dodatnie, padający mokry, ciężki śnieg zaległ na drzewostanie i budynkach. Sytuacja ta spowodowała, że wiele drzew, konarów pod naporem śniegu łamała się, tarasując drogi, chodniki i ciągi komunikacyjne. Strażacy na Warmii i Mazurach w ciągu dwóch dni wyjeżdżali blisko 70 razy, właśnie do usuwania połamanych drzew i konarów.

W niedzielę doszło do poważnego zdarzenia drogowego, związanego z powalonym drzewem pod naporem śniegu. W okolicy miejscowości Kopina w pow. elbląskim drogą wojewódzką nr 513 poruszał się autobus rejsowy, na którego powaliło się drzewo. Autobusem podróżowały 22 osoby, w tym 5 dzieci. W wyniku zdarzenia ranna została 60-letnia kobieta, która została zabrana do szpitala. Pozostali pasażerowie na czas zorganizowania pojazdu zastępczego, schronili się w wojskowym autokarze, którym podróżowali żołnierze z 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.

Tego samego dnia strażacy zostali wezwani do pomocy zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego w pow. braniewskim. Do miejscowości Radziejewo – gm. Pieniężno wezwany został ambulans do chorego mężczyzny. Niestety pokrywa śnieżna i grząska droga uniemożliwiły dojazd karetki pogotowia do potrzebującego pomocy. Na miejsce wezwani zostali strażacy, którzy dysponują sprzętem pozwalającym na transport poszkodowanych osób, w tak niesprzyjającym terenie. Zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej z Pieniężna wykorzystując tak zwane ratownicze sanie lodowe, przetransportował kilkaset metrów chorego do ambulansu PRM. Podczas transportu mężczyzna był pod stałą opieką ratowników medycznych z PRM.

Aura na Warmii i Mazurach wciąż jest niesprzyjająca, w nocy prognozowane jest znaczne obniżenie się temperatury poniżej zera. Zachowajmy szczególną ostrożność.

(mł. bryg. Grzegorz Różański/ fot.  KM PSP Elbląg)

error: Nie kopiuj!!!