Warmia i Mazury

Koordynatorzy o XXV Warmińsko-Mazurskich Dniach Rodziny

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się spotkanie z koordynatorami XXV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie oraz Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wzięło w nim udział 54 koordynatorów z całego województwa. Celem spotkania była prezentacja następujących zagadnień:
–  omówienie wojewódzkich obchodów XXV Dni Rodziny;
– przedstawienie sposobów finansowania lokalnych przedsięwzięć, mających na celu organizowanie i pobudzanie aktywności społeczności lokalnej;
– zaprezentowanie konkursów wojewódzkich towarzyszących omawianym wydarzeniom.

Spotkanie otworzyła Monika Kocimska-Warczak, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie, która przedstawiła program tegorocznych obchodów Dni Rodziny. W swoim wystąpieniu podkreśliła uroczysty charakter organizowanych przedsięwzięć, który wynika z przypadającego w tym roku jubileuszu XXV-lecia Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.

Głównymi wydarzeniami w ramach Dni Rodziny, przygotowywanymi na szczeblu wojewódzkim będą:
•    Inauguracja Dni Rodziny – 27 maja w Ostródzie,
•    Zakończenie Dni Rodziny –  18 czerwca w Olsztynie,
•    Podsumowanie Dni Rodziny – 18 października w Olsztynie.

Inspiracją do organizacji lokalnych obchodów Dni Rodziny była prelekcja Anny Kuzyk – organizatorki społeczności lokalnej w Centrum Usług Społecznych w Górowie Iławeckim, która udzieliła zgromadzonym praktycznego instruktażu na temat sposobów aktywizowania i integrowania środowiska lokalnego. Omówiła również możliwości pozyskiwania środków na finansowanie lokalnych przedsięwzięć, co spotkało się ze szczególnym zainteresowaniem koordynatorów.

Istotna część spotkania, dotyczyła prezentacji konkursów wojewódzkich, poświęconych tematyce rodzinnej, które są promowane w ramach Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny.

Ks. prof. Ryszard Sztychmiller, reprezentujący Fundację „Dobra Rodzina” przedstawił III Wojewódzki Konkurs Literacki „Małżeństwo – Dobra rodzina” pod hasłem „Najważniejsze dla historii Polski i rodzin wydarzenia w 1943 roku”. Zaznaczył, że treścią konkursu są opisy wydarzeń z 1943 roku i związane z nimi refleksje o szacunku (lub jego braku) dla wartości rodzinnych, patriotycznych i religijnych w czasie wojny. Konkurs jest przeznaczony dla osób dorosłych z województwa warmińsko-mazurskiego.

Z kolei Wanda Kuca koordynatorka XIX Wojewódzkiego Konkursu Literackiego, którego hasłem przewodnim jest „Mój wymarzony dzień z rodziną”, poprosiła o przesyłanie prac ściśle nawiązujących do tematyki konkursu. Nadmieniła również, że preferowane jest nadsyłanie prac drogą pocztową w formie papierowej, gdyż ułatwia to ich analizę komisji konkursowej.

Do pobrania:
– Regulamin konkursu
– Metryczka – konkurs literacki

Grażyna Przasnyska szeroko omówiła Olimpiadę Wiedzy o Rodzinie, organizowaną już po raz siódmy. Na początku podsumowała dotychczasowe edycje olimpiady. Wskazała, że konkurs ten cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Przedstawiła także zasady uczestnictwa w rywalizacji, z którymi można się zapoznać poprzez stronę internetową dedykowaną Olimpiadzie: http://www.uwm.edu.pl/owor/

Ze względu na nieobecność Jolanty Dakowskiej warmińsko-mazurskiego lidera młodzieżowego wolontariatu – Monika Kocimska-Warczak omówiła Ogólnopolski Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, którego organizatorem jest Fundacja „Świat na Tak”. Konkurs odbywa się w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, a jego celem jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw młodzieży, przeciwdziałanie przemocy i agresji wśród młodzieży oraz upowszechnianie młodzieżowego wolontariatu. Konkurs przebiega w dwóch etapach: lokalnym i ogólnopolskim.

Do pobrania:
– Kalendarz XXIX Ogólnopolskiej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków

Na zakończenie Teresa Antczak, koordynatorka XIX Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Grafiki Komputerowej, przedstawiła barwną prezentację, zawierającą refleksje na temat szczęśliwej rodziny. Zachęciła do propagowania konkursu, przebiegającego pod hasłem „Razem Tworzymy Rodzinę” w lokalnych społecznościach.

Do pobrania:
– XIX Wojewódzki Konkurs Plastyczny i Grafiki Komputerowej

Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość pobrania plakatów promujących XXV Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny, które są dostępne również
w wersji elektronicznej (POBIERZ PLAKAT)

Dodatkowe informacje dla koordynatorów Dni Rodziny zawiera broszura informacyjna, w której dostępne są m.in. dane kontaktowe koordynatorów konkursów wojewódzkich (POBIERZ BROSZURĘ)

Więcej informacji na temat Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny: https://warmia.mazury.pl/polityka-spoleczna/dzialania-na-rzecz-rodziny/warminsko-mazurskie-dni-rodziny

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!