HALO MORĄG

Mały słownik żargonu kolejowego – czekamy na propozycję haseł

Obecnie UTK przygotowuje kolejną III edycję słownika licząc na współpracę zarówno pracowników, jak i miłośników kolei. Do 15 maja czeka na propozycję do kolejnej edycji „Małego słownika żargonu kolejowego.

Język kolejarzy zawiera wiele fachowych pojęć. Jednak nie brakuje tu określeń, które mogą zadziwić i sprawią, że się uśmiechniemy. Na przykład ortopeda  to określenie składów z niewygodnymi plastikowymi siedzeniami (które na szczęście właściwie wyszły już z użycia). A z kolei cegłą nazywane były książkowe wydania sieciowego rozkładu jazdy, które swą objętością i wagą przypominało cegłę. Teraz cegłę można mieć w każdym smartfonie, dzięki rozkładowi internetowemu.

W 2017 roku w Urzędzie Transportu Kolejowego powstał „Mały słownik żargonu kolejowego” zawierający około 200 haseł. Cztery lata później opublikowaliśmy wydanie II z 300 hasłami. Obecnie postanowiliśmy odświeżyć i zaktualizować nasz „Słownik”. Zapraszamy wieloletnich pracowników kolei, miłośników oraz wszystkich tych, którzy znają i rozumieją język kolejarzy. Dotychczasowe wydania możesz ściągnąć z naszej strony w formacie PDF. Jeśli masz nowe propozycje lub sądzisz, że dotychczasowy opis w niepełny sposób opisuje dany termin – prześlij swoją propozycję.

Zgłoszenia nowych haseł i propozycji uzupełnień prosimy przesyłać za pośrednictwem e-maila do 15 maja na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl W temacie wiadomości wpisz „SŁOWNIK”.

(UTK)

 

error: Nie kopiuj!!!