HALO MORĄG

Mija 30 lat od 1. Finału WOŚP!

Trzy dekady jak jeden dzień! Na 30 lat od pierwszego Finału WOŚP wspominamy, jak spontaniczna akcja charytatywna przerodziła się w międzynarodową inicjatywę!

Niespełna miesiąc został do 31. Finału WOŚP, który odbędzie się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie” i podczas którego chcemy wygrać z sepsą! Przygotowując kolejną Letnią Zadymę w Środku Zimy, patrzymy wstecz i wspominamy początki Finałów WOŚP.

Wszystko zaczęło się 3 stycznia 1993 roku

Pomysł na Finały WOŚP, które na stałe wpisały się w krajobraz polskiej zimy, narodził się w trakcie programu Jurka Owsiaka „Róbta, co chceta”. Pierwszy Finał WOŚP został zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby sprzętowe warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Wydarzenie zyskało patronat Telewizji Polskiej, która całość relacjonowała na swojej antenie. To właśnie w studio TVP, przy ulicy Woronicza w Warszawie, Jurek Owsiak razem z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim poprowadzili pierwszy Finał WOŚP. Całej organizacji imprezy towarzyszyły grupy wolontariuszy, harcerzy i ludzi dobrego serca.

Celem 1. Finału WOŚP była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych.

Podczas wydarzenia zebrano aż 3 773 443,38 złotych

(ponad 37 miliardów Starych Złotych Polskich PLZ)

Dzięki środkom zebranym podczas 1. Finału WOŚP, Fundacji udało się zakupić:

Kardiomonitory

Inkubatory

Defibrylator

Pompy strzykawkowe

Pulsoksymetry

CPAP-y

Respiratory

2 marca 1993 roku nastąpiła rejestracja Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.

Od tamtej pory Fundacja wsparła wiele rozmaitych dziedzin medycyny, m.in. dziecięcą onkologię, neonatologię, ortopedię, traumatologię, psychiatrię, czy geriatrię. Od początku swojej działalności Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld PLN i kupiła blisko 70 000 urządzeń. 

Podstawą działania WOŚP od samego początku jest zaufanie, dlatego tak istotne dla Fundacji jest przedstawianie rozliczeń i szczegółowe informowanie o sposobie wydawania środków uzyskanych od społeczeństwa. Kluczowym elementem naszej pracy jest sposób zakupu sprzętu medycznego – Fundacja kupuje urządzenia medyczne na drodze Konkursu Ofert, co daje gwarancję wyboru najlepszych urządzeń. Kontrakty uznajemy za zrealizowane dopiero w momencie, gdy urządzenia są zainstalowane w placówkach medycznych a personel przeszkolony. Warto też pamiętać, że Fundacja często kupuje najnowocześniejszy sprzęt, który wymaga nie tylko przeszkolenia personelu, ale też przygotowania placówek medycznych na jego przyjęcie.

Poza dokonywaniem zakupów sprzętu medycznego, które stanowią realizację celów Finału, Fundacja prowadzi całoroczne programy medyczne. Listę wszystkich programów medycznych prowadzonych przez Fundację WOŚP znajdziesz tutaj!

W trakcie pierwszych Finałów WOŚP datki zbierane były tylko metodami tradycyjnymi, a zamiast do jednakowych tekturowych puszek wolontariusze kwestowali z różnego rodzaju pojemnikami i workami.

31 Finał WOŚP tuż-tuż!
Od lat usprawniamy dostępne formy płatności elektronicznych, by wspieranie Finału i innych naszych akcji było przystępne i proste. Oprócz dołączenia do jednego ze Sztabów i kwestowania jako wolontariusz istnieją inne formy pomagania i wsparcia celu 31. Finału WOŚP. Chcąc dołączyć się do naszej walki z sepsą, możesz JUŻ TERAZ skorzystać z elektronicznych form:

eSkarbonka

Zbiórka Facebookowa

Wsparcie przez SMS o treści: SERCE na numer 75 565 (koszt to 5 złotych netto, czyli 6,15 złotych z VAT)

Wpłata na naszej stronie wosp.org.pl

Pomagam.pl

SiePomaga

Wszystkie formy wsparcia Finału znajdziesz na tej stronie.

(WOŚP/fot. Ireneusz Sobieszczuk, archiwum WOŚP)

error: Nie kopiuj!!!