AktualnościWarmia i Mazury

Mistrz Włoch i Europy Valerio Valle otworzył pizzerię w Elblągu

Na kulinarnej mapie Elbląga pojawiło się właśnie nowe miejsce – włoska restauracja Tutti Santi. Lokal wyróżnia się oryginalnym, klimatycznym wystrojem, ale przede wszystkim warto odwiedzić go ze względu na pizzę. Powstaje ona według  receptury Mistrza Europy i Włoch w pizzy klasycznej Valerio Valle. Dzień przed oficjalnym otwarciem dziennikarze otrzymali zaproszenie na uroczysty lunch, który osobiście przygotował sam Mistrz. Podczas eventu zaprezentowano restaurację i rozmawiano o włoskiej kuchni, a to wszystko przy przepysznej pizzy, przygotowywanej według najlepszych włoskich receptur i wypiekanej w opalanym drewnem piecu.

Przez ostatnie dni Mistrz osobiście szkolił cały swój zespół, żeby przygotować lokal do wielkiego otwarcia. Nowa pizzeria mieści się przy ul. Bednarskiej 1A.

Valerio Valle to  wielokrotnie nagradzany, jeden z czołowych włoskich pizzaiolo, który zdobywa tytuły na międzynarodowych konkursach pizzy we Włoszech i w innych krajach.  Został też wyróżniony tytułem Ambasciatore del Gusto (pol. Ambasadora Smaku). Jest to tytuł nadawany wybranym włoskim kucharzom, którzy promują na całym świecie włoskie tradycje kulinarne  i produkty.

Tutti Santi, to jedyne miejsce w Polsce, w którym można zjeść pizzę według jego autorskiej, mistrzowskiej receptury. Jak twierdzi sam Mistrz – Choć pizza to bardzo popularne danie na świecie, by odkryć jej prawdziwy smak warto spróbować tej prawdziwe włoskiej.

Jak tłumaczył Valerio Valle podczas swojej wizyty w Elblągu tuż przed otwarciem, pizza w Tutti Santi wytwarzana jest metodą rzemieślniczą, która wymaga dużej cierpliwości i pasji, ale to dzięki temu jest tak smaczna. Przed wykręceniem okrągłego placka i włożeniem go do pieca, ciasto dojrzewa w precyzyjnie określonych warunkach, kiedy to zachodzi w nim ponad 300 procesów chemicznych. Sprawiają one, że serwowana pizza jest lekkostrawna i delikatna.

Na uwagę zasługuję technika przygotowania ciasta, ale warto też wspomnieć o składnikach, z których jest tworzona pizza w Tutti Santi. Zdecydowana większość z nich sprowadzana jest bezpośrednio z Włoch od sprawdzonych, precyzyjnie wybranych dostawców. Jest to m. in.  mąka o odpowiedniej zawartości biała, czy włoska oliwa, ale Tutti Santi to także jedno z nielicznych miejsce w Polsce, gdzie można skosztować oryginalnych włoskich serów – jak Mozzarella di Bufala, Pecorino Romano, Provolone, czy popularnych na całym świecie regionalnych włoskich wędlin – Prosciutto Crudo, Pancetta lub Bresaola. To dzięki tym oryginalnym, wysokiej jakości produktom nawet proste połączenia smakują tak wyjątkowo.

W menu restauracji znajduje się kilkadziesiąt kompozycji smakowych, zarówno te bardziej tradycyjne, jak i bardziej wyrafinowane. Do menu na pewno warto zajrzeć, bo zostało ciekawie podzielone na kilka kategorii, które mogą stać się interesującą lekcją włoskiej kuchni – są w nim najbardziej znane pizze klasyczne, ale goście mają do wyboru też szeroką ofertę pizz premium z wyszukanymi, regionalnymi składnikami, czy popularne we Włoszech, a jeszcze mało znane w Polsce – pizze bianci bez pomidorowego sosu. Stworzenie takiej pizzy wydaje się niemożliwe? W Tutti Santi udowadniają, że pizza na bazie idealnie dobranych serów czy sosu stworzonego z oliwy i przypraw zachwyca zarówno gości restauracji, ale nawet jury na Mistrzostwach we Włoszech.

Tutti Santi to miejsce gdzie można dobrze zjeść, ale również spędzić czas w pięknym i klimatycznym miejscu.

Sercem restauracji jest ustawiony w centrum profesjonalny, włoski piec, w którym płonie prawdziwy ogień i obok którego goście mogą na żywo podglądać pizzaiolo w trakcie przygotowywania dla nich pizzy. Pozostała część sali została urządzona w industrialnym stylu z gotyckimi elementami, które tworzą unikalny charakter miejsca. Aranżacja wnętrza to praca wybitnego studia projektowego Life Style Design z Krakowa, które za projekt Tutti Santi otrzymało prestiżową nagrodę Best Shop Concept na targach Retali Shop.

Najważniejsze trofea Valerio Valle::

1 Miejsce, Narodowy Mistrz Włoch  – Pizza klasyczna

1 Miejsce, Mistrzostwa Europejskie –  Pizza bez Granic – Rimini 2016

Najlepsza Pizza – technika i wypiek, Mistrz Włoch

1 Miejsce,  trofeum Alimonti

Vice – Mistrz Świata Pizzy z mąki kamut

Tytuł Mistrza – Osiągnięcia w  dziedzinie  pizzy „Wiedza na rzecz wzrostu”

3 miejsce, Pizza e Vino Ecotour 2008

7 Miejsce, World Championship Pizza Rimini Wysoka jakość

3  Miejsce, Umiejętności techniczne Salerno 2008

7 miejsce, Pizza Klasyczna  – Salerno 2008

Śródziemnomorska Nagroda za profesjonalizm 2010: kategoria pizzy

Pizza- Oscar 2010: najlepsza prezentacja

Best Oscar Pizza Technika w 2011

Śródziemnomorska Nagroda za profesjonalizm w 2012: Kategoria pizzeria

Wybrany przez zespół Luigiego Cremona do udziału w „Pizze Neapolu” najlepszy Piekarz Emerging 2013

Aktualnie w TOP 25 Włoskich Pizzaioli wg  Roberto Piccinelli

We wrześniu 2009 roku został zaproszony do Japonii, aby spróbować swoich sił  w dwóch włoskich festiwalach pizzy. Valerio zajął pierwsze i drugie miejsce w Tokio i  Jokohamie.

***

Tutti Santi to sieć pizzerii, których patronem i współzałożycielem jest Mistrz Europy i Włoch w pizzy klasycznej Valerio Valle. Restauracje Tutti Santi mieszczą się w Kaliszu, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Ostrowie Wielkopolskim, Kielcach, Koninie, Głogowie, Lubinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Lesznie, Gnieźnie, Płocku i Elblągu.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!