Warmia i Mazury

Narodowe Czytanie 2021 rok

W sobotę 4 września 2021 roku przypada dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, w celu propagowania znajomości literatury narodowej. W czasie jej trwania odczytywane są publicznie fragmenty dzieł, również w środkach masowego przekazu. W tym roku prezentowana będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej (1857- 1921).

Autorka napisała ten utwór jesienią 1906 roku w Krakowie, na zamówienie Teatru Miejskiego we Lwowie. Rok później został on wydany w Warszawie.
Jest to dramat w 3 aktach, określany też jako tragifarsa – utwór dramatyczny łączący elementy tragiczne z farsowymi. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku we Lwowie. W salonie państwa Dulskich poznajemy głównych bohaterów: Państwa Dulskich oraz ich trójkę dzieci – dwie córki Hesię i Melę oraz syna Zbyszka. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, fałszywą i chciwą. Wszystko robi na pokaz. Syn, Zbyszek, romansuje ze służącą, Hanką, na co Pani Dulska przymyka oko. To zachowanie nazywane dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność: życie w zakłamaniu i obłudzie. Utwór szybko stał się popularny i uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.
Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie. Znakomita konstrukcja scen utworu, świetnie zarysowane postacie zapewniły sztuce trwałe powodzenie. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem.

(Muzeum Warmii i Mazur)

error: Nie kopiuj!!!