Warmia i Mazury

NFZ zapłaci za nadwykonania i nielimity

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podpisał właśnie zarządzenie, które zmienia tegoroczny plan finansowy Funduszu. O 3 miliardy złotych wzrosły środki na świadczenia medyczne w budżecie NFZ. Środki te pozwolą na sfinansowanie nadwykonań m.in. w stomatologii i endoprotezoplastyce.

Jest zmiana planu finansowego NFZ na 2023 rok.

W poniedziałek 4 września Narodowego Funduszu Zdrowia, podpisał zarządzenie, dzięki któremu zwiększone zostały środki na świadczenia medyczne.

Pieniądze na nadwykonania

Budżet NFZ zyskał 3 miliardy złotych. Te środki pozwolą na sfinansowanie nadwykonań, czyli świadczeń, które zostały wykonane ponad wartość wynikającą z umowy z Funduszem.

Przeszło 222 mln zł to kwota przeznaczona na nadwykonania w endoprotezoplastyce. Ponad 145 mln zł pozwoli na zapłatę nadwykonań w stomatologii. Natomiast na nadwykonania w opiece paliatywnej i hospicyjnej przewidziano blisko 25 mln zł.

Ponad 2 miliardy zł na nielimity

Największa część ze środków, które zasiliły budżet NFZ, będzie przeznaczona na świadczenia nielimitowane. Chodzi przede wszystkim o poradnie lekarzy specjalistów i diagnostykę obrazową (np. tomografię komputerową).

Łącznie prezes NFZ przeznaczył na tzw. nielimity 2,3 mld zł.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2021 r. nie obowiązują już limity na przyjęcia do wszystkich poradni specjalistycznych, w tym kardiologicznej i endokrynologicznej. Wcześniej ograniczenia finansowania zniesiono także w tomografii komputerowej i rezonansie magnetycznym. Oznacza to, że NFZ płaci za każdego pacjenta, który leczy się u specjalisty lub wykonał badania diagnostyczne.

ZAPOZNAJ SIĘ z Zarządzeniem Prezesa NFZ nr 130/2023/DEF

(NFZ Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!