AktualnościHALO MORĄG

Nieletni ,,kierowca’’ złapany w Morągu odpowie przed sądem

Policjanci Komisariatu Policji w Morągu zatrzymali do kontroli nieletniego kierującego samochodem osobowym. 17-latek odpowie przed sądem za jazdę bez wymaganych uprawnień. Konsekwencje poniósł również jego kolega, który udostępnił mu swój pojazd.

W piątek (26.01.2024r.) około godziny 1:00 w nocy w Morągu na ul. Pomorskiej, policjanci miejscowego Komisariatu Policji zatrzymali do kontroli pojazd marki Mercedes ze względu na usterkę w postaci niesprawnego oświetlenia przednich świateł. Policjanci postanowili interweniować. W trakcie sprawdzeń w systemach policyjnych okazało się, że ,,kierowca’’ ma zaledwie 17 lat. Zgodnie z procedurą, funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację celem skierowania sprawy do sądu.

Pojazd, którym poruszał się 17-latek należał do jego kolegi. W związku z powyższym znajomy został ukarany mandatem karnym za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień do kierowania.

Nieletni nie oznacza bezkarny. Przepisy jednoznacznie wskazują, że każdy kto prowadzi pojazd nie posiadając do tego wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia.

Policjanci przypominają, że konsekwencje ponosi także osoba, która udostępnia pojazd osobie nieletniej lub osobie pełnoletniej nieposiadającej uprawnień. Jest to wykroczenie za które grozi mandat karny do 300 zł.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!