AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

„Nieopowiedziane historie” w przestrzeni miejskiej Morąga

Od 23 października w przestrzeni miejskiej będzie można podziwiać wystawę „Nieopowiedziane historie” – inicjatywa Marii Gąseckiej realizowana we współpracy z gminnymi instytucjami dla naszych mieszkańców.

– To będzie wyjątkowa wystawa wyjątkowej autorki, Pani Marii Gąseckiej. Niecodzienny powrót do morąskiej przeszłości, która zawsze nas fascynuje i zaciekawia.

W przestrzeni publicznej tylko 2 tygodnie – mówi Katarzyna Zarachowicz, zastępca Burmistrza Morąga.

„Nieopowiedziane historie” to projekt artystyczno-historyczny opowiadający trudną historię mieszkańców gminy Morąg.

Bohaterami projektu są dziś osoby starsze, które dzielą się wspomnieniami swoimi, swoich bliskich i przyjaciół, z czasów dzieciństwa, z czasów wojny, z czasów po wojnie. Opowiedziane historie rysują historię ucieczki, utraty domu, przesiedlenia. Pokazują trudna historia regionu; napływu polskiej ludności na skutek przesiedleń, mniejszości ukraińskiej z „Akcji Wisła” i mniejszości niemieckiej, która nie miała dokąd uciec.

Losy mieszkańców Morąga, to historia budowania nowego powojennego życia. Historia tolerancji i strachu. Historia, w której ponad nienawiścią pomiędzy narodami było wzajemne współczucie ludzi, którzy po wojnie nic nie posiadali. Historia ludzi, którzy postanowili przetrwać i odbudować ojczyznę.

Wystawę będzie można obejrzeć również zimą 2023/24 w Kalniku na terenie Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Kalniku oraz w moja 2024 roku na ternie Cerkwi św. Jerzego w Morągu.

Kalendarz ekspozycji jest otwarty, organizatorka zachęca do rezerwacji wystawy i pokazania jej u siebie. Wypożyczenie wystawy jest bezpłatne. Kontakt – mg@artistagainstabuse.org.

(org./UM Morąg)

error: Nie kopiuj!!!