HALO MORĄG

ONZ. Raport: gruźlica zabija 4,4 tys. ludzi dziennie

Gruźlica zabija dziennie 4,4 tys. ludzi, w tym 700 dzieci, a konflikty zbrojne w Sudanie i Ukrainie grożą pogorszeniem sytuacji – twierdzi dr Lucica Ditiu, dyrektor programu „Stop TB Partnership”, która przedstawiła w poniedziałek raport w nowojorskiej siedzibie ONZ.

Zdaniem Ditiu trwające wojny, obecnie przede wszystkim w Sudanie i Ukrainie, mają fatalny wpływ na leczenie i diagnostykę nowych przypadków gruźlicy. Sytuację pogorszyła także pandemia Covid-19.

Ekspertka wskazała, że efektem długotrwałych konfliktów zbrojnych jest zapaść systemów ochrony zdrowia, co oznacza, że osoby zakażone i chore „siedzą na tykającej bombie”.

„Od czasu pandemii spotykamy dramatyczne przypadki, jakie wcześniej widzieliśmy tylko na filmach, gdzie skrajnie osłabieni ludzie plują krwią” – powiedziała Ditiu.

Według ekspertów w Sudanie na gruźlicę choruje ponad 18 tysięcy osób, w Ukrainie – ponad 34 tysiące. Najwięcej przypadków na świecie notują Indie – szacuje się ich liczbę na 2 miliony. Dwie trzecie przypadków gruźlicy ma miejsce w zaledwie ośmiu krajach. Poza Indiami najbardziej dotknięte są Indonezja i Chiny.

Celem zarządzanego przez ONZ programu „Stop TB Partnership” jest uwolnienie świata od gruźlicy. (PAP)

error: Nie kopiuj!!!