AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

Otwarcie wystawy otwieraczy do piwa

W minioną sobotę w Morąskiej Izbie Pamięci Historycznej w Piwnicach Ratuszowych odbyło się otwarcie wystawy otwieraczy do piwa ze zbiorów Grzegorza Sobolewskiego.

W gablotach muzeum można podziwiać ok. 500 okazów w różnych kształtach, zdobieniach i z dodatkowymi funkcjami. Są w kształcie kluczy, kielni, koguta, pilota do telewizora lub nawet muszli klozetowej. Jest też cała kolekcja otwieraczy w kształcie dzwonków. Są takie zdobione rogami zwierzęcymi, z wizerunkami postaci historycznych, ręcznie kute, ręcznie malowane. Najstarszym otwieraczem w kolekcji jest wojskowy otwieracz z 1942 roku. Egzemplarze pochodzą z różnych zakątków świata, z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Cypru, Włoch, Egiptu. Cała kolekcja liczy ok. 3 tyś. egzemplarzy i zasługuje w domu pana Grzegorza na osobne pomieszczenie. Pasja zbierania otwieraczy zaczęła się od prezentu od syna.

Było to nietypowy, duży, drewniany otwieracz. Kolekcja szybko zaczęła się poszerzać dzięki rodzinie i znajomym, ale również dzięki jego podróżom po Polsce i świecie.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca czerwca 2023 roku.

(MBP Morąg/red.)

error: Nie kopiuj!!!