Warmia i Mazury

Pokaz nabytków 2020

Zapraszamy do obejrzenia cyklu filmów opowiadających o wybranych nabytkach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie z 2020 roku. Dzisiaj Dział Sztuki Współczesnej.

W tym trudnym roku, zamknięci dla zwiedzających, staraliśmy się normalnie pozyskiwać nowe eksponaty do naszych zbiorów. Udało się to dzięki naszym poszukiwaniom, darom i przekazom przyjaciół muzeum, zakupom, a także dzięki akcji „Studnia groszy dla kustoszy”, w której za pieniądze wrzucone przez turystów do zamkowej studni kupiliśmy interesujące zabytki i dzieła sztuki.

Dział Sztuki Współczesnej
„Kochanie, nigdy nie będę Ikarem”, 2016, tech. mieszana, płótno, 120 × 120 cm. Z cyklu „Śnienie”
Zbiory Działu Sztuki Współczesnej wzbogaciły się o jedną pozycję z dziedziny malarstwa. Do kolekcji trafił obraz olsztyńskiej artystki Marty Wasilewskiej-Frągnowskiej. Praca należy do cyklu „Śnienie”, nagrodzonego na Olsztyńskim Biennale Sztuki o Medal Prezydenta (2017), oszczędna kolorystycznie, wyróżnia się kompozycją i mocnym przekazem emocjonalnym. Została kupiona za pieniądze, które turyści przez lata wrzucali do studni znajdującej się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Wydobyte, oczyszczone i przeliczone zostały przeznaczone na zakup obrazu w ramach akcji „Studnia groszy dla kustoszy” przeprowadzonej na fb MWiM, w której użytkownicy strony mieli możliwość wyboru spośród dwóch prac malarskich. Wybrano pracę „Kochanie, nigdy nie będę Ikarem” i właśnie ona trafiła do zbiorów muzeum.
Marta Wasilewska-Frągnowska
Olsztyńska malarka ur. w 1983 r., absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie oraz Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim.
Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa obroniła w pracowni prof. Zygmunta Drońskiego (2008). Stypendystka prezydenta miasta Olsztyna (2009). Nauczycielka dyplomowana ze specjalizacją z pedagogiki specjalnej oraz autorka licznych projektów edukacyjnych i wykładów z zakresu dydaktyki artystycznej oraz sztuki współczesnej, skierowanych głównie do nauczycieli województwa warmińsko- mazurskiego.
W 2013 r. obroniła doktorat z dziedziny sztuk plastycznych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Laureatka III nagrody w Olsztyńskim Biennale Sztuki o Medal Prezydenta (2017). Nagrodzone prace pochodziły z cyklu „Śnienie”, do którego należy obraz „Kochanie, nigdy nie będę Ikarem”.
Autorka wielu wystaw indywidualnych, uczestniczka zbiorowych. Prace kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech. Grażyna Prusińska.

error: Nie kopiuj!!!