AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Policyjni wodniacy gotowi do sezonu

Trwa weekend majowy. Wraz z jego rozpoczęciem policyjni wodniacy pojawili się akwenach powiatu ostródzkiego. Przeszkoleni specjalistycznie funkcjonariusze, będą dbać od tej pory o bezpieczeństwo osób spędzających czas wolny na wodzie a w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji będą udzielać pomocy. Z kolei w przypadkach rażącego łamania prawa – wyciągać konsekwencje.

Jak co roku w okresie wiosennym policjanci posiadający uprawnienia do pełnienia służb na wodach rozpoczynają przygotowania do sezonu. Funkcjonariusze po dokładnym sprawdzeniu stanu technicznego oraz wyposażenia łodzi w sprzęt ratowniczy w piątek (28.04.2023 r.) zwodowali łódź. Będzie ona wykorzystywana do patrolowania jezior na terenie całego powiatu ostródzkiego.

Sprzęt jakim posługują się wodniacy to łódź Sportis s-6500/K o mocy 200 koni mechanicznych, kategorii R2 wraz z przyczepą podłodziową i wyposażeniem prewencyjno-ratowniczym. Ostródzka policja w zasobach posiada jeszcze jedną łódź, która jest w dyspozycji Posterunku Policji w Małdytach. To łódź Rostille o mocy 60 koni mechanicznych.

Policyjne patrole na wodzie będą od tej pory dbały o bezpieczeństwo osób spędzających czas wolny na wodzie a w razie zaistnienia niebezpiecznej sytuacji, będą udzielać pomocy. Funkcjonariusze będą również reagować na niestosowanie się do obowiązującego prawa i wyciągać konsekwencje.

Wraz z rozpoczęciem się sezonu wodnego policjanci przypominają, że najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń na akwenach jest niestety alkohol.

Przypominamy ! Jeżeli pływający łodzią motorową znajduje się pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do  0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiada za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila pływający odpowie przed sądem jako sprawca przestępstwa.

Wodniacy powiatu ostródzkiego życzą przede wszystkim rozsądku podczas wypoczynku nad wodą, słonecznej pogody i mile spędzonego czasu. (KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!