Warmia i Mazury

Raport sanitarny Warmii i Mazur za rok 2020

Rok 2020 to był rok trwającej pandemii koronawirusa. Została ogłoszona 11.03.2020 r. po tym, jak pod koniec 2019 roku z Chin na cały świat rozprzestrzenił się wirus SARS-CoV-2, powodujący groźną, zakaźną chorobę COVID-19. Do Polski wirus ten dotarł na początku 2020 r., pierwsze zakażenie potwierdzono 4.03.2020 r. u pacjenta w Zielonej Górze, kolejne dwa zakażenia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwszy potwierdzony w naszym regionie przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono 6.03.2020 r. Państwowa Inspekcja Sanitarna w całym kraju stanęła przed wielkim wyzwaniem.

Na co dzień obowiązkiem naszym jest prowadzenie działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych oraz monitorowanie sytuacji epidemiologicznej. W sytuacji pandemii, priorytetem stało się właśnie zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i zwiększaniu liczby chorujących na  COVID-19.

Działające w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Laboratorium Badań Epidemiologiczno-Klinicznych w odpowiedzi na nowe zagrożenie już 26 lutego 2020 r. jako jedno z pierwszych laboratoriów w Polsce (po dwóch laboratoriach w Warszawie) wdrożyło diagnostykę molekularną nowego koronawirusa.

Pandemia zmieniła codzienną rzeczywistość. Ze względu na konieczność ograniczania jej szerzenia się konieczne były i są nadal różne obostrzenia. Jednym z ważniejszych, było zamknięcie granic lub ich warunkowe przekraczanie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 zmieniona została organizacja ruchu na drogowych przejściach granicznych z Federacją Rosyjską, tj. zawieszono do odwołania ruch graniczny na drogowych przejściach  w Gołdapi i Gronowie oraz znacznie ograniczono ruch na przejściach w Grzechotkach i Bezledach.  Również ze względu na epidemię, okresowo zawieszone były połączenia lotnicze w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Po wznowieniu lotów pasażerskich, zgodnie z wytycznymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem w transporcie lotniczym, na lotnisku w Szymanach wprowadzono nowe  procedury, które mają minimalizować rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Z powodu pandemii zamykane były także obiekty użyteczności publicznej. Do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy stała kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w takich obiektach, w tym w miejscach związanych z wypoczynkiem.

Raport sanitarny Warmii i Mazur za rok 2020

(WSSE Olsztyn)

 

error: Nie kopiuj!!!