Warmia i Mazury

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla

Zatrucie czadem było prawdopodobną przyczyną śmierci 17-letniej mieszkanki Ostródy. Dziewczyna została odnaleziona przez członka rodziny. Policjanci ustalają okoliczności tego zdarzenia i apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

30.12.2023r. około godziny 20:00, ostródzcy policjanci zostali skierowani do jednego z mieszkań na terenie miasta, gdzie najprawdopodobniej doszło do zatrucia czadem.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, w łazience w której przebywała 17-latka znajdował się piecyk gazowy. Jeden z domowników po wejściu do jej wnętrza zauważył, że nastolatka nie daje oznak życia. Na miejsce wezwano załogi straży pożarnej i pogotowia. Niestety pomimo podjętej akcji reanimacyjnej życia młodej kobiety nie udało się uratować. Dokonane przez strażaków pomiary wskazywały na duże stężenie tlenku węgla.

Na miejscu zdarzenia pracowali prokurator oraz policjanci grupy dochodzeniowo-śledczej. Obecnie trwają czynności mające na celu ustalenie wszelkich szczegółów tego nieszczęśliwego zdarzenia.

Policjanci apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i emitowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Takie urządzenie podnosi poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.

Przypominamy, że czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem:

Przeprowadzać systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło.

Przeglądy muszą wykonywać osoby posiadające aktualne kwalifikacje.

Pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku.

Dbać o prawidłowy napływ powietrza czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze.

Nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!