AktualnościHALO MORĄG

Sołectwo zabiega o chodnik przy drodze Morąg- Antoniewo- Nowy Dwór

Sołtys Sołectwa Antoniewo Aneta Smolarek skierowała  do Zarządu Powiatu Ostródzkiego, którzy jest właścicielem drogi, wniosek odnośnie wykonania chodnika Morąg – Antoniewo – Nowy Dwór.

– W imieniu mieszkańców sołectwa Antoniewo oraz Nowy Dwór wnoszę o podjęcie działań mających na celu uwzględnienie w planach inwestycyjnych i możliwie szybkiego wykonania chodnika dla pieszych z miejscowości Morąg przez Antoniewo do wsi Nowy Dwór. Apel przedłożyłam osobiście w lutym 2020 Panu Staroście Andrzejowi Wiczkowskiemu. Podjęcie w/w inwestycji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa osób uczęszczających tym szlakiem  – napisała w piśmie pani Sołtys Antoniewa.

Z każdym rokiem na obszarze sołectwa wzrasta liczba osób zamieszkujących i korzystających z tego traktu pieszo w celach zwyczajnego przemieszczania się do pracy, szkół, sklepów, kościołów, w tym coraz liczniejsza grupa dzieci udających się na przystanki autobusowe. Podążają tędy amatorzy nordic-walking, biegacze, rolkarze, osoby w podeszłym wieku, a także niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich itp.  Przy drodze powiatowej swoją siedzibę ma Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie, którego park rozdrożnych zwierząt, piękne arboretum i tereny rekreacyjno-sportowe stanowią ogromną atrakcję, przyciągając grona zwolenników i obserwatorów z okolic naszej gminy i nie tylko. Z drogi coraz liczniej czerpią również wychowankowie SOSW, którzy w ciepłych porach roku korzystają z pieszych wycieczek do miasta. W okresie ostatnich kilkunastu lat znacznie zwiększył się ruch samochodowy, co w znacznym stopniu pogorszyło bezpieczeństwo pieszych, szczególnie po zmroku, w warunkach mocno ograniczonej widoczności. Droga niestety nie posiada utwardzonego pobocza, dlatego też poruszanie się po niej możliwe jest tylko asfaltem. Takie przemieszczanie się jest bardzo stresujące i ogromnie niebezpieczne dla mieszkańców Antoniewa, Nowy Dwór oraz wychowanków SOSW, stwarza bezpośrednie zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Długie, proste odcinki drogi sprawiają, że kierowcy pędzą autami prędkością ok. 100 km/h. Analiza zdarzeń mających związek z naruszeniem bezpieczeństwa użytkowników na przestrzeni kilku lat, pozwala z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że zagospodarowane pobocze jest koniecznym i zasadnym rozwiązaniem. Przedsięwzięcie budowy chodnika przyczyni się do znacznej poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, dzieci i osób niepełnosprawnych. Wskazuję również na konieczność wprowadzenia odpowiedniego oznakowania ostrzegającego o dzieciach idących do szkoły wzdłuż drogi prowadzącej do przystanków – czytamy w dalszej części wniosku.

Pełna treść pisma:

Pełna treść pisma sołęctwa do ZPO

 

error: Nie kopiuj!!!