AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Świąteczne spotkania dla Uchodźców z Ukrainy

Z inicjatywy PCK w Morągu, Burmistrz Morąga i Polski Czerwony Krzyż, organizują dwa Wigilijne Spotkania Opłatkowe z poczęstunkiem i upominkami dla uchodźców. Będą one okazją do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych oraz do wymiany polsko-ukraińskich świątecznych tradycji. Świąteczne spotkania organizowane są dla obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce z powodu konfliktu zbrojnego w ich rodzinnym kraju.

Pierwsze spotkanie skierowane jest do obywateli Ukrainy przebywających obecnie na terenie Gminy Morąg. Otrzymali oni listowne zaproszenia na to wydarzenie, które odbędzie się 22 grudnia, o godz. 11.00, w Sali Ślubów, w Ratuszu Miejskim w Morągu, pl. Jana Pawła II 1.

Jeśli zaproszenie do kogoś z uchodźców nie dotarło, a będzie chciał wziąć udział w spotkaniu, prosimy o kontakt telefoniczny z morąskim PCK tel 89 757 45 58.

Drugie spotkanie organizowane jest dla uchodźców, którzy wcześniej mieszkali w Gminie Morąg, a którzy zmuszeni byli zamieszkać w Karnitach, w miejscu zbiorowego zakwaterowania.

Wigilia Bożego Narodzenia jest świętem szczególnym, przybliża nas do siebie, odnawia i wzmacnia więzy rodzinne i przyjacielskie, pomnaża wrażliwość na potrzebujących, samotnych. Wigilia to wyjątkowy dzień. Dzień spotkań rodzinnych i miłości, symbol nowego życia i nadziei. To dzień, w którym nikt nie powinien odczuwać samotności. To dzień, w którym każdy powinien poczuć się ważny i kochany i być z innymi ludźmi w przyjaznej atmosferze.

Samorząd Morąga i morąski PCK, od samego początku agresji na Ukrainę podejmuje działania pomocowe na rzecz uchodźców. Spotkania Świąteczne są jednymi z nich. W ramach Świątecznych Spotkań przygotowany będzie poczęstunek wigilijny wg tradycji ukraińskiej oraz wg tradycji polskiej. Uchodźcy zostaną obdarowani upominkami przez Mikołaja. Będą też atrakcje dla dzieci. Nie zabraknie też tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. W spotkaniu uczestniczyć będzie ksiądz Andrzej Szocik. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież czerwonokrzyską tłumaczony będzie na j. ukraiński. Śpiewanie kolęd to nieodłączny element polskiego obrzędu, który również będzie zaprezentowany.

Będziemy też mieli możliwość usłyszeć pieśni ukraińskie. Osoba prowadząca spotkanie podzieli się informacjami związanymi z tradycjami polskiej Wigilii, zaś tradycje ukraińskie przekażą przedstawiciele uchodźców z Ukrainy.

Oddział Rejonowy PCK w Morągu od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie na bieżąco monitoruje potrzeby uchodźców z Ukrainy, współpracując w tym zakresie z MOPS i Urzędem Miejskim w Morągu.

Wierzymy, że spotkania te będą dla uchodźców namiastką rodzinnych świątecznych chwil, że będą chwilą ukojenia i wzmocnią tak bezcenną dla nich nadzieję na lepsze jutro.

(ZR PCK Morąg/UM Morąg)

error: Nie kopiuj!!!