AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Cukrzycy to międzynarodowe święto, obchodzone każdego roku 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70 rocznicę odkrycia hormonu.  W Morągu działa Koło Miejsko-Gminne Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Cukrzyca jest globalnym wyzwaniem, które dotyka ludzi na wszystkich kontynentach, w każdym wieku, z każdej grupy społeczno-ekonomicznej.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu działa w następującym składzie: prezes Koła Małgorzata Jaśkowiak, wiceprezes Koła: Justyna Pieńkowska, sekretarz Koła: Krystyna Nowik, członkowie Koła:, Teresa Kugla, Urszula Wachcińska, Elżbieta Dąbrowska, Alicja Talaśka.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Morągu zaprasza od początku grudnia br. w każdy poniedziałek w godzinach 9:00 – 13:00 do swojego biura, które mieści się w ratuszu miejskim w Morągu.

Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Są one ściśle związane z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie.

Jak dołączyć do stowarzyszenia? Wystarczy dostarczyć do biura orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenie od lekarza o chorobie cukrzycowej.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!