AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Trudności są wyzwaniami, które nas hartują i kształtują

Rozmawiamy z zastępca Burmistrza Morąga Katarzyną Zarachowicz.

Rozmawialiśmy po objęciu przez Ciebie funkcji sekretarza Gminy Morąg. Co się zmieniło od tamtego czasu?

Od tego czasu minęło już 5 lat, choć wydaje się że to tylko dłuższa chwila. Zawodowo był to czas bardzo wytężonej pracy, wielu ważnych doświadczeń, wielu poznanych ludzi i wyzwań. Życie nieustannie przynosi nowe, nie pozwala się zatrzymać, ale tak powinno być, musimy się rozwijać i najlepiej jak potrafimy podążać z tym co nas otacza, niezależnie czy jest to łatwe czy trudne. Trudności są wyzwaniami, które nas hartują i kształtują. Ja trafiłam na 5 dość trudnych lat w funkcjonowaniu Urzędu i samorządu. Najpierw tuż przed objęciem stanowiska Sekretarza, w grudniu 2018 roku, wspólnie z moim poprzednikiem organizowaliśmy dość trudną ewakuację mieszkańców miasta na okoliczność wydobycia niewybuchów na terenie naszej jednostki wojskowej. Krótko po objęciu stanowiska Sekretarza wybuchła pandemia, a wraz z nią wiele utrudnień i interwencyjnych, kryzysowych zadań. Niemal za chwilę wybuchła wojna w Ukrainie i na samorząd spadły kolejne kryzysowe zadania, z którymi musieliśmy sobie poradzić. Równolegle odczuwalny kryzys na wielu płaszczyznach i inflacja. Od lipca burmistrz powierzył mi dodatkowo funkcję swojego zastępcy, co jest dla mnie kolejnym odpowiedzialnym zadaniem.

Który ze swoich zawodowych etapów uważasz za najcenniejszy i dlaczego?

Każdy etap mojej pracy dostarczył mi cennych lekcji i doświadczeń, które mnie ukształtowały. Zarówno ciężka fizyczna praca w gospodarstwie rodziców, czy w sklepie, jak i praca w Urzędzie, uczyły mnie samodzielności, współpracy i odpowiedzialności. Za najciekawszy, najbardziej twórczy i aktywny okres, uważam czas pracy z organizacjami pozarządowymi. To było 11 wspaniałych lat nawiązywania wielu bezcennych znajomości i relacji, które trwają do dziś, lata nieocenionej współpracy, wielu niesamowitych przedsięwzięć i wydarzeń. To czas, w którym mogłam zrealizować wiele swoich pomysłów, projektów. Czas w którym doświadczyłam wiele… To okres, kiedy poznałam tak wiele życzliwych i otwartych osób, podejmujących społeczne działania. To właśnie one motywowały mnie do jeszcze lepszej pracy.

Rozmawiamy o odpoczynku, a zbliżają się święta. Jak je spędzisz?  Twoja ulubiona potrawa wigilijna, świąteczna?

Święta spędzę rodzinnie, w rodzinnym domu z najbliższymi. Jak co roku wspólnie z mamą i córką ulepiłyśmy już pierogi z kapustą i grzybami na Wigilijny stół. Upiekę też pyszny piernik z przepisu naszej wspaniałej nieżyjącej już sąsiadki Pani Sałackiej. Święta spędzamy tradycyjnie. Musze dodać jeszcze jeden szczegół. Jedną ze świątecznych tradycji jest też wysyłanie kartek do bliskich, którą udało mi się przenieść na gminny grunt. 4 lata temu wraz z córką przygotowałyśmy ok. 70 kartek dla naszych samotnych, chorych mieszkańców. Potrzebowaliśmy ich więcej, więc poprzez Urząd poprosiliśmy naszych mieszkańców o pomoc w ich przygotowaniu. Tym sposobem od 4 lat w naszej Gminie mieszkańcy przygotowują kartki, którymi obdarowujemy chorych i samotnych w regionie. To wspaniałe, że mamy tak wrażliwe społeczeństwo.

Twoje świąteczne życzenia dla mieszkańców.

Naszym mieszkańcom jak zawsze życzę przede wszystkim dobrego zdrowia, które często warunkuje wszystko inne. Życzę spokojnych, radosnych rodzinnych Świąt. Na Nowy 2024 Rok życzę po prostu szczęścia i wszelkiego powodzenia. A naszej Gminie życzę nieustannego rozwoju, przy dobrej współpracy i życzliwości mieszkańców i działających w ich imieniu samorządowców.

***Krótka notka biograficzna:

Rodzina: dziadkowie ze strony obojga rodziców, po II wojnie światowej, byli przesiedleni na ziemię morąską jak większość mieszkańców – z okolic Warszawy. Wychowała się na wsi w licznej rodzinie prowadzącej gospodarstwo rolne. Z domu wyniosła szacunek do ludzi i szacunek do pracy, w tym szacunek do ziemi która nas żywi i do kraju, który jest źródłem naszej tradycji i tożsamości. Mężatka, trójka wspaniałych dzieci.

Edukacja: naukę rozpoczęła w małej wiejskiej szkółce podstawowej w Raju, gdzie uczyła się do 2 klasy. Od 3 do 8 klasy uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 w Morągu. Tak wspomina tamte czasy: – Pomimo, że pamiętam traumę zmiany szkoły z małej wiejskiej, gdzie klasa liczyła 5 uczniów, na ogromną w tych czasach SP 1, to z perspektywy czasu oceniam to bardzo pozytywnie. Szkoła średnia to Studium Nauczycielskie w Elblągu, do którego w tamtych czasach zdawała egzaminy z 4 przedmiotów, a które w wyniku reformy ukończyła jako IV LO o profilu pedagogicznym. Mieszkała w tym czasie w internacie w Elblągu. Jak podkreśla, to był wspaniały czas, realizacji ciekawych przedsięwzięć, np. wraz z koleżankami tworzyła zespół muzyczny i jeździły na różne konkursy. Chodziły też do pobliskiego domu dziecka i organizowały dzieciom zajęcia. Współpracowały też z sąsiadującym z internatem ośrodkiem dla niepełnosprawnych dzieci.  – Dziś wiem, że były to zajęcia budujące w nas pewne postawy. Swoje praktyki pedagogiczne odbywała w Przedszkolu Nr 1 w Morągu, które bardzo miło wspomina. Jeszcze pod koniec szkoły średniej zaczęła interesować się prawem i administracją i właśnie takie studia wybrała. Ukończyła „Administrację” na Uniwersytecie Gdańskim, a po objęciu stanowiska Sekretarza Gminy Morąg postanowiła uzupełnić swoją wiedzę i podjęła studia podyplomowe: Zarządzanie Administracją Publiczną na Wydziale Finansów i Zarządzania na Uniwersytecie WSB Merito w Toruniu. Skończyła też dwie inne podyplomówki: „Kształcenie Pedagogiczne” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Oligofrenopedagogikę z komunikacją alternatywną w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Ukończyła też wiele szkoleń i kursów. – Cała zdobyta wiedza, poznani ludzie i doświadczenie pozwalają mi na lepsze funkcjonowanie w życiu zawodowym i prywatnym.

Swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała pracując przez kilka miesięcy w sklepie wielobranżowym w Morągu. Od 1996 roku pracuje w Urzędzie Miejskim w Morągu: 11 lat była pracownikiem Biura rady gminy, 11 lat pełnomocnikiem burmistrza ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i kierownikiem biura promocji. Od 2019 roku jest Sekretarzem Gminy Morąg i Naczelnikiem Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich oraz przewodniczącą komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych w Morągu. Od lipca 2023 r. pełnię funkcję Zastępcy Burmistrza Morąga. Pracowała też w Radzie Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego. Jest członkiem Powiatowego Zespołu ds. Ekonomii Społecznej. Przez 6 lat była wiceprezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Nieodkrytych Tajemnic” w Morągu, w której od 2007 roku aktywnie działa.

W kręgu jej zainteresowań są kwiaty, rośliny i praca z nimi związana, przy szpadlu i sekatorze najlepiej się relaksuje. – Moją pasją jest moja praca, praca z ludźmi I dla ludzi. I choć rzadko przy niej odpoczywam, to mimo różnych sytuacji, daje mi naprawdę wiele satysfakcji.

error: Nie kopiuj!!!