AktualnościHALO MORĄG

Uwaga na SMS-y z informacją o otrzymanej paczce

Od kilku dni do posiadaczy telefonów masowo trafiają SMS-y o paczkach, które nie mają żadnego związku z autentycznymi powiadomieniami poczty czy firm kurierskich. To fala oszustw, w ramach których ktoś próbuje zmusić odbiorcę do pobrania złośliwego oprogramowania bankowego.

W ramach jednej fali oszustwa, mamy do czynienia z przynajmniej kilkoma rodzajami wiadomości, w których ktoś deklaruje, że dostawa została opóźniona, nie udało się jej zrealizować lub klient ma „ostatnią szansę”, by odebrać przesyłkę.

Wszystkie te fałszywe SMS-y mają wspólna cechę – link do fałszywej strony, na której odbiorca teoretycznie ma rozwiązać swój problem. W praktyce klikając nadesłany link narażamy się na pobranie na smartfon złośliwego oprogramowania bankowego, po którym kradzież pieniędzy z konta ofiary staje się formalnością.

Biorąc pod uwagę okres przedświąteczny oraz popularność zakupów dokonywanych w sieci internetowej skuteczność przedmiotowego oszustwa może być niezwykle wysoka.

Odczytując taką wiadomość należy zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na fakt żądania uzupełnienia formularza z danymi logowania do banku celem dopłaty do przesyłki lub pobraniem jakiejś aplikacji. Jeżeli zorientowaliśmy się, że padliśmy ofiarą oszustwa warto działać szybko, kontaktując się z bankiem i w razie potrzeby – policją.

(KPP Ostróda)

 

error: Nie kopiuj!!!