Warmia i Mazury

Uważaj na trujące rośliny i owoce!

Lato to czas kiedy kwitną rośliny i dojrzewają owoce. Rosną w ogrodach, lasach, na polanach oraz na terenach zieleni miejskiej. Niektóre są trujące, dlatego należy wiedzieć, na które trzeba uważać oraz pamiętać o ochronie dzieci, bo często wyglądają atrakcyjnie i mogą je skusić swoim wyglądem.

Cis – roślina iglasta, jej owoce to czerwone tzw. nibyjagody, których pestki są trujące.

Jałowiec sabiński i wirginijski – owoców jałowca pospolitego używamy jako przyprawy, ale nie wszystkie jałowce są jadalne. Dotyczy to jałowców uprawianych jako rośliny ozdobne – jałowca sabińskiego oraz jałowca wirginijskiego. Ich owoce tzw. szyszkojagody są trujące. Toksyczne są nie tylko owoce, ale całe rośliny.
Oleander pospolity – to wiecznie zielony, wieloletni krzew. Dorasta do 2-6 metrów wysokości. Uprawiany, jako roślina ozdobna, w Polsce jako roślina doniczkowa. Wszystkie części oleandra są trujące.
Szalej jadowity, inaczej cykuta – to roślina, należąca do najbardziej trujących, o przyjemnym zapachu i smaku kłącza. Roślina dorasta do 2,5 m wysokości i ma małe zielone lub białe kwiaty ułożone w baldachim. Zwykle widać ją na wilgotnych łąkach, torfowiskach oraz innych wilgotnych i bagnistych miejscach.
Jaskier jadowity – roślina występuje w Polsce w pobliżu rzek, strumieni oraz stawów. Rośnie do 100 cm, ma grubą łodygę, z której wyrastają 3 lub 5-dzielne liście oraz żółte kwiaty o wielkości do 12 mm średnicy. Roślina jest silnie trująca, sok zawarty w jaskrze przy kontakcie ze skórą wywołuje jej silne podrażnienie.

(Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie)

error: Nie kopiuj!!!