AktualnościHALO MORĄGKULTURA I SZTUKAWieści z ratusza

„W kręgu wikliny” Teresy Chojnackiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu zaprasza w październiku do Galerii Lokalnych Twórców, znajdującej się w Wypożyczalni dla Dorosłych na wystawę prac rękodzielniczych morążanki Teresy Chojnackiej pt. „W kręgu wikliny”.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 09.10–03.11.2023 r. w godzinach otwarcia działu. Wernisaż wystawy odbędzie się 25.10.2023 o godz. 16.00.

–  Zodiakalnie, astralnie jestem bliźniakiem, według podziału na okresy życia jestem w trzecim wieku – czyli emerytką. Mam czas na zajęcie się sobą, na realizację swoich marzeń, a że po przodkach odziedziczyłam trochę zdolności, zajmuję się rękodziełem. Tworzywem mojej twórczości jest wiklina – mówi o sobie Teresa Chojnacka.

Wikliniarstwem zainteresowała się po zakończeniu pracy zawodowej, wtedy też zapisała się na  pierwszy kurs wikliniarski zorganizowany przez Morąski Dom Kultury, gdzie nauczyła się techniki wyplotu wikliny. Uczestniczyła również w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa w Nowym Tomyślu, gdzie obok wyplotu z wikliny , zapoznała się z wyplotem z korzeni, sosny, słomy oraz gałązek brzozy. Obecnie pani Teresa wyplata kosze, wazony, kapelusze. Jednak najchętniej robi kwiaty, kompozycje kwiatowe, anioły. Wcześniej interesowała się wyplotami ze sznurka i układaniem kwiatów w specjalnych wazonach.

Wiklinę sprowadza z dolnych miast Polski, a gałązki i suche liście zbiera podczas spacerów po lesie. Pomysły na prace przychodzą pani Teresie same, bo jak twierdzi, miała wiele przemyśleń co do kształtów i samej techniki podczas nieprzespanych nocy.

– Moje kwiaty są oryginalne, nigdy nie widziałam podobnych  – mówi pani Teresa.

Autorka prac ma na swoim koncie już wiele osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej. Na X Powiatowej Wystawie Rękodzieła Ludowego w Łukcie w 2009 r. zdobyła I miejsce w kategorii „Wyroby z drewna i wikliny”. Miała też wystawy w Gietrzwałdzie i morąskim Pałacu Dohnów w muzeum oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Swoje prace prezentuje na licznych festynach, jarmarkach, dożynkach, kiermaszach, wystawach artystycznych, czy też targach, których nie sposób wszystkich wypisać.  Jej prace prezentowane są również w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji, Niemczech. Często jest również zapraszana na zajęcia w szkołach i przedszkolach.

Pasją wikliniarstwa pani Teresa „zaraziła” swoją córkę Katarzynę, która nie tylko wykonuje prace z wikliny, ale jest też pierwszym krytykiem jej prac. Do tego artystycznego grona w ostatnich latach dołączyła również wnuczka artystki.

Dodatkowo nasza artystka ukończyła kurs i otrzymała inicjacje I–go stopnia w zakresie metody naturalnego uzdrawiania poprzez przekazywanie Energii Reiki.

Jej życiowe motto to „Dano nam życie, byśmy je maksymalnie wykorzystali. Łapmy chwilę, chwila jest wszystkim” (Amanda Hemingway „Pożar duszy”).

Prace pani Teresy Chojnackiej prezentowane w bibliotece, zachwycą odbiorcę formą i artystyczną pomysłowością, znajdziemy tu zbiór najciekawszych prac m.dz.in. anioły, kwiaty, baletnice.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(MBP Morąg)

error: Nie kopiuj!!!