KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

WAMA Film Festival życzy CIERPLIWOŚCI

CIERPLIWOŚĆ to tegoroczne wielowymiarowe hasło 10. WAMA Film Festival, który potrwa od 3 do 7 października w Olsztynie.

CIERPLIWOŚĆ bywa cierpieniem, spełniona staje się wynagrodzona.

CIERPLIWOŚCI często oczekujemy od innych, jednak niekiedy sami nie mamy na nią siły.

CIERPLIWOŚĆ może być mocna jak gęsto utkana pajęcza sieć, innym razem może pękać jak szkło.

Aktualna sytuacja polityczna i społeczna, lokalna i globalna naszą CIERPLIWOŚĆ wystawia na próbę. Te czasy wymagają CIERPLIWOŚCI, szczególnie od tych, którzy oczekują zmian.

Tę skomplikowaną rzeczywistość starają się CIERPLIWIE portretować autorzy filmów pokazywanych na WAMA Film Festival.

Szczególnie dla młodych twórców, dopiero zaczynających swoja przygodę z filmem, pokaz filmu na festiwalu jest nagrodą za CIERPLIWOŚĆ w jego realizacji. Jednak nawet najbardziej doświadczeni twórcy muszą być gotowi na krytykę a niekiedy na zderzenie z podłością. CIERPLIWOŚĆ twórców na szczęście nagradza wdzięczna widownia.

Jest więc też CIERPLIWOŚĆ widzów, fanów festiwalu, którzy od 10 lat odwiedzają WAMA film Festival i którzy czekają na każdą następną edycję a później na każdy seans.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Głównym mecenasem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Na olsztyńskich (i przyjezdnych!) kinomanów czeka w tym roku siedem pełnometrażowych koprodukcji, 20 pieczołowicie wybranych polskich filmów krótkometrażowych, pokazy specjalne i spotkania z twórcami. Wydarzenie rozpocznie się we wtorek 3 października i zakończy w sobotę 7 października. Przedstawiamy harmonogramy poszczególnych sekcji festiwalu.

MIĘDZYNARODOWY KONKURS KOPRODUKCJI FILMOWYCH

  •  THE OLD OAK, reż. Ken Loach, Wielka Brytania, Francja, Belgia 2023, 3/10, godz. 16.00

– Gdy Ken Loach mówi „Kolejka dla wszystkich!”, trzeba stawić się na wezwanie – mówi Piotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu. – Mimo upływu lat weteran brytyjskiego kina społecznego nie traci werwy i wciąż z tą samą gorliwością nawołuje do likwidacji uprzedzeń i zniwelowania podziałów. Tym razem osadza swą opowieść w scenerii brytyjskiego miasteczka, którego konserwatywni, spotykający się regularnie w tytułowym barze mieszkańcy, nieoczekiwanie zostają skonfrontowani z napływem uchodźców z Syrii.
•    PRZEŚWIETLENIE, reż. Cristian Mungiu, Francja, Szwecja, Belgia, Rumunia 2022, 3/10, godz. 21.15

– Bohaterowie filmów Cristiana Mungiu tak bardzo pogrążyli się w marzeniach o wyjeździe na zachód, że przegapili moment, w którym ich ojczysta Rumunia stała się ziemią obiecaną dla tysięcy imigrantów – mówi Czerkawski. – Gwałtowne przebudzenie z letargu okazuje się bolesne, więc nic dziwnego, że reżyser – nie rezygnując jednocześnie z otoczki dramatu społecznego – postanowił przedstawić je w konwencji groteskowego thrillera.
•    POWOLI, reż. Marija Kavtaradze, Litwa, Hiszpania, Szwecja 2023, 4/10, godz. 16.00

– Bohaterów POWOLI łączy wszystko: styl życia, zainteresowania, a nawet ten sam typ poczucia humoru – mówi Czerkawski. – Dzieli ich jednak kwestia fundamentalna, a mianowicie stosunek do seksualności. Film Marii Kavtaradze to na wskroś współczesna opowieść o miłości, w której dochodzi do przełamania tabu, ale nigdy nie przekracza się granic dobrego smaku.
•    TÓTEM, reż. Lila Avilés, Meksyk, Dania, Francja 2023, 4/10, godz. 18.15

– Post i karnawał od stuleci toczą ze sobą wojnę, ale reżyserce TÓTEMU udało się wynegocjować zawieszenie broni – mówi Czerkawski. – W niezwykłym, jednocześnie uniwersalnym i zanurzonym w meksykańskim folklorze, filmie Lili Aviles, to, co bolesne okazuje się jednocześnie oczyszczające, a strata konsoliduje poczucie wspólnoty.
•    OPONENT, reż. Milad Alami, Szwecja, Norwegia 2023, 4/10, godz. 10.15

– Atrakcyjna mieszanka dramatu społecznego i politycznego thrillera – mówi Czerkawski. – Opowieść o profesjonalnym zapaśniku, który ucieka z Iranu do Szwecji i marzy o wznowieniu kariery zawodniczej. Iman szybko przekonuje się jednak, że oprócz rywalizacji z realnymi przeciwnikami czeka go dużo trudniejsza walka z upiorami przeszłości.
•    OPADAJĄCE LIŚCIE, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, Niemcy 2023, 7/10, godz. 11.00

– On jest alkoholikiem, który wytacza się z knajpy tylko po to, by zaraz wpaść do rynsztoka – mówi Czerkawski. – Ona jest zmęczoną i pozbawioną nadziei na przyszłość pracownicą supermarketu. Gdy się w sobie zakochują, wydaje się oczywiste, że nie mają szans. Na szczęście dla Akiego Kaurismakiego nie ma rzeczy niemożliwych. Fiński mistrz nakręcił film wzruszający, ale nie ckliwy, podnoszący na duchu, choć wyzbyty naiwności. A momentami również bardzo, bardzo zabawny.
•    NIEWINNOŚĆ, reż. Guy Davidi, Izrael, Dania, Finlandia, Islandia 2022, 7/10, godz. 12.45

– Slogany nawołujące do militaryzacji społeczeństwa coraz częściej pobrzemiewają w ustach polityków i spoglądają na nas z ulicznych billboardów – mówi Czerkawski. – Czy aby na pewno warto iść tą drogą? Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie warto wsłuchać się w głos bohaterów NIEWINNOŚCI – dokumentu o młodych ludziach z Izraela mających na koncie doświadczenie restrykcyjnej, obowiązkowej służby wojskowej.
KONKURS FILMÓW KRÓTKICH

Z ponad 140 zgłoszeń wybrano 20 filmów. Wśród nich są produkcje zrealizowane w Polsce i za granicą, mocne kino kobiet o kobietach, surowe kino mężczyzn o pogubionych mężczyznach, czułe spojrzenie na pierwszą miłość i miłość zwyciężającą z czasem, uprzedzeniami i całym światem, świeże reakcje na najaktualniejsze problemy dzisiejszego świata – w skali mikro i globalnie, zmagania z historią, polityką i… najbliższą rodziną.

Organizatorzy nadali poszczególnym blokom tytuły, by łatwiej było nawigować po bogatym programie. Po każdej z projekcji zaplanowano spotkanie z autorami filmów, którzy opowiedzą o kulisach powstawania swoich dzieł i odpowiedzą na pytania widowni.

  •  Projekcja I, WIĘZY RODZINNE, 5/10, godz. 16.00: SIOSTRA (reż. Kasia K. Pieróg), TRZY OPOWIADANIA O BASI (reż. Mateusz Pietrak), PRZEPUSTKA (reż. Karolina Węglorz-Zima), TAŃCZĄCA CHMURA (reż. Platon Ogarev),
  •  Projekcja II, ZASKAKUJĄCE SYTUACJE, 5/10, godz. 18.15: WSZYSTKO DLA MOJEJ PRZYJACIÓŁKI (reż. Lulu Pomorova), TAM, GDZIE PŁACZĄ PTAKI (reż. Jakub Wenda), WSZYSTKO W PORZĄDKU (reż. Piotr Matyja), WARSZAWA, HOLANDIA (reż. Ming-Wei Chiang),
  •  Projekcja III, GRUBE EMOCJE, 6/10, godz. 16.00: OPOWIEDZ MI O MNIE (reż. Maciej Miller), SELF (reż. Konrad Kultys), OJCIEC.SYN (reż. Jakub Gomółka), PIĘKNA ŁĄKA KWIETNA (reż. Emi Buchwald),
  •  Projekcja IV, NIEOBLICZALNY ŚWIAT, 6/10, godz. 18.15: ZIMA (reż. Tomasz Popakul, Kasumi Ozeki), PIEŚŃ HUMBAKÓW (reż. Klaudia Folga), MEDUZY (reż. Ola Szmida), BYĆ KIMŚ (reż. Michał Toczek),
  •  Projekcja V, KONFRONTACJE, 6/10, godz. 20.30: DO RAJU (reż. Marta Szymanek), AS IT WAS (reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur), NA ŻYWO (reż. Mara Tamkovich), MOJE STARE (reż. Natasza Parzymies).

POKAZY SPECJALNE

Trudno nie zauważyć wspólnego mianownika tegorocznych pokazów specjalnych – zadumy nad sytuacją na wschód od Polski. W czwartek 5 października o godz. 20.30 zobaczymy W UKRAINIE w reżyserii Tomasza Wolskiego i Piotra Pawlusa, natomiast w sobotę 7 października o godz. 17.30 zaprezentowane zostaną dwa filmy Magdaleny Juszczyk: POLACY DONBASU oraz WIARA. NADZIEJA. MIŁOŚĆ. Autorzy filmów przyjadą do Olsztyna i po projekcjach spotkają się z publicznością.

SEKCJA MŁODZIEŻOWA

WAMA NEW ENERGY to propozycja dedykowana olsztyńskiej młodzieży – coś „świeżego” i  „na czasie”, coś, co wciągnie młodych ludzi w dyskusję. Gośćmi sekcji są laureaci 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Lena Góra, która otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie IMAGO, a także Paweł Maślona – zdobywca Złotych Lwów za film KOS.

Harmonogram:

  •  ROVING WOMAN, reż. Michał Chmielewski, 4/10, godz. 13.00, po projekcji spotkanie z Leną Górą scenarzystką i odtwórczynią głównej roli w filmie,
    •    KOS, reż. Paweł Maślona, 6/10, godz. 12.30, po projekcji spotkanie z autorem filmu.

Wydarzenie przeznaczone jest dla licealistów, obowiązują zaproszenia. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcjach prosimy o kontakt z organizatorem.

JAK ZDOBYĆ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI?

Wejściówki rezerwujemy na stronie internetowej festiwalu. Dostępne są od godz. 18.00 w dniu poprzedzającym daną projekcję. W kinie wystarczy pokazać QR kod.

W rezerwacji pomóc mogą również wolontariusze w biurze festiwalowym w Multikinie.

Pełny program: https://wamafestival.pl/program-2023/

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!