Warmia i Mazury

„Wszystko dla mojej matki” w NETFLIXIE

Znany z nieograniczonej oferty przede wszystkim seriali i filmów kanał Netflix prezentuje od kilku dni debiut fabularny zrealizowany wg własnego scenariusza przez wybitną polską dokumentalistkę Małgorzatę Imielską „WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI”.

Jest to kolejny obraz fabularny dofinansowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, dla którego imperatywem jest wspieranie prawdziwej sztuki i który docenia projekty artystyczne, pozostawiając filmowcom szerokie pole do twórczej kreacji.

To znakomicie nakręcona bardzo smutna opowieść o niespełnionej miłości.  Mówi o dziewczynach z poprawczaka, o agresji i gwałcie w  życiu codziennym. Zwraca uwagę na  potrzebę bliskości, empatii i odpowiedzialności za drugiego człowieka.

To kino prawdy z doskonałymi rolami aktorskimi zwłaszcza Zofii Domalik i Marii Sobocińskiej, które zaprezentowały się w brawurowych i wielowymiarowych kreacjach. Ale widzowie z pewnością zapamiętają też role: Jowity Budnik, Adama Cywki, Ryszarda Kluge, Karoliny Dryzner, Magdaleny Celmer oraz aktorów olsztyńskich Marzeny Bergmann, Artura Steranko i Grzegorza Gromka.

Wśród twórców filmu jest także olsztynianin Tomasz Naumiuk operator, reżyser, autor niemal paradokumentalnych zdjęć (pracował m.in. z Agnieszką Holland przy filmie „Obywatel Jones”).

Zdjęcia kręcono na Warmii i Mazurach m.in. we wsi Purda, w Jezioranach i nad Serwentem. Nastrój filmu buduje również wspaniała i oszczędnie „dozowana” muzyka Włodka Pawlika, laureat Nagrody Grammy (2014).

Od 2017 roku, od początku istnienia Regionalnego Funduszu Filmowego,  samorząd województwa dofinansował produkcję 6 filmów fabularnych, 10 dokumentalnych i 2 animacji.

„WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI” – już został dostrzeżony na kilku festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Te najważniejsze to: Nagroda za najlepszy debiut aktorski Zofii Domalik (świeżej absolwentki warszawskiej PWST) na 44.FPFF w Gdyni, Nagroda Publiczności na 35.Warszawskim Festiwalu Filmowym „Jeśli spośród 180 filmów z 63 krajów publiczność wybrała nasz film, to jestem najszczęśliwszą osobą pod słońcem – powtarza ze wzruszeniem Małgorzata Imielska – Jestem wdzięczna wszystkim, którzy uwierzyli w mój projekt: producentom Jurkowi Kapuścińskiemu i Wojtkowi Kabarowskiemu, a także Warmińsko-Mazurskiemu Funduszowi Filmowemu.

Ponadto wyróżnienie specjalne jury za debiut reżyserski na tymże Festiwalu oraz na 24.Forum Kina Europejskiego CINERGIA, a także Nagroda Specjalna Jury na MFF w Kazachstanie w kategorii Nowa Generacja. Na 18.MFF w Dhace – Dhaka International Film Festival obraz  uhonorowano Nagrodą dla najlepszego filmu i reżysera (Małgorzata Imielska).

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!