Wystawa „Szlakiem Kopernika” w bibliotece

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu zaprasza na wystawę prac Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Autyzmem „Nie-Zwykłe Dzieci” w Morągu.

Na początku września br. członkowie Stowarzyszenia w ramach projektu współfinansowanego przez Burmistrza Morąga „Niebo obserwujemy pierniczki pieczemy”  wybrali się do Olsztyna. Celem wycieczki było zapoznanie się z dokonaniami naszego astronoma – Mikołaja Kopernika. Dzieciaki wraz z opiekunami udały się na projekcję filmu pt. „Wędrówka po gwieździstym niebie” do olsztyńskiego Planetarium. Każdemu z nas znajomy jest widok rozgwieżdżonego, wieczornego nieba. Natomiast nie wszyscy potrafimy zidentyfikować poszczególne jego elementy – gwiazdozbiory i nazwać najjaśniejsze z gwiazd widocznych na niebie. Wycieczkowicze przenieśli się w wirtualną podróż po północnym niebie, nauczyli  się rozpoznawać gwiazdozbiory i zapoznali się z ich historią. Dokonali także przeglądu nieba wieczornego, widocznego na początku poszczególnych pór roku, wybierając najbardziej charakterystyczne widoczne wówczas gwiazdozbiory, zobaczyli również jakie ciekawe obiekty astronomiczne kryją się w ich sąsiedztwie. Pełni wrażeń i doświadczeń po obserwacji nieba i kosmosu  „przywitali się” z astronomem pod zamkiem, gdzie można zasiąść na ławeczce z posągiem wielkiego Polaka. Wizyta w Olsztynie była też okazją, aby spędzić wspólnie czas i spacerować  po uliczkach Starego Miasta, podziwiając olsztyńską starówkę.

Po powrocie do Morąga członkowie stowarzyszenia brali udział w zajęciach integracyjnych w jednym z hoteli na terenie miasta. Dzieciaki świetnie bawiły się pod okiem animatora oraz korzystały z atrakcji na świeżym powietrzu. Opiekunowie zaś mieli swój czas na zajęcia warsztatowe.

Całe przedsięwzięcie zostało podsumowane przez dzieci. Pełne wrażeń i nowych doświadczeń wykonały pomysłowe, barwne prace o tematyce kosmosu, które pokazują podczas wystawy.

Ekspozycję można oglądać do 16 października br. , w godzinach otwarcia działu. Serdecznie zapraszamy!

(red./MBP Morąg)