Warmia i Mazury

Bądź widoczny i bezpieczny – noś odblaski!

Pieszy poza terenem zabudowanym bez żadnych elementów odblaskowych widoczny jest z odległości około 20 metrów. Kierowca nie ma wówczas żadnych szans na reakcję. Nawet niewielka zawieszka odblaskowa, opaska czy naszywki na ubraniach sprawiają, że ta widoczność zwiększa się do nawet 150- 200 metrów. Oznacza to, że pieszy z elementami odblaskowymi jest dużo bardziej bezpieczny. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o elementach odblaskowych, które mogą uratować zdrowie a nawet ludzkie życie.

Elementy odblaskowe pozwalają dostrzec pieszego z odległości nawet 150 metrów. Dla porównania pieszego bez odblasków, kierowca jest w stanie zauważyć dopiero z odległości ok. 20-40 metrów. Taki dystans jest za mały na reakcję kierowcy. Jeśli kierowca porusza się z prędkością 90 km/h to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu około 1 sekundy i nie ma szans na dostrzeżenie pieszego na swojej drodze.

Odblaski po zmroku oraz poza obszarem zabudowanym są obowiązkowe, a mówi o tym art. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

,,Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (…)’’

Chociaż przepisy nakładają na pieszych obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, to warto rozważyć ich posiadanie również spacerując ulicami miasta czy też wsi.

Bądź widoczny i bezpieczny – noś odblaski !

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!