HALO MORĄG

Wielki Dwór. Warsztaty rękodzielnicze z wikliniarstwa i plecionkarstwa

Sołectwo Wielki Dwór zaprasza 18 i 19 czerwca br. na dwudniowe warsztaty rękodzielnicze z wikliniarstwa i plecionkarstwa, które zostaną poprowadzone przez Pana Wojciech Solka mistrza wikliniarstwa.

Wojciech Solka

Mistrz wikliniarstwa z dziada pradziada

Jego dziadek i pradziadek wyplatali z wikliny meble, kupowane przez możnych szlachciców i bogatych gospodarzy. Wojciech Solka ma zatem wikliniarstwo we krwi. Nie dziwi więc fakt, że wybrał naukę w Technikum Trzciniarsko-Wikliniarskim w Kwidzyniu. Chciał być profesjonalistą, a kształcenie w zawodzie okazało się bardzo przydatne. „Nauczyłem się nie tylko nowych, nieznanych sobie wcześniej splotów, ale zyskałem również potrzebną wiedzę z zakresu towaroznawstwa” – opowiada twórca. W wieku 20 lat miał już papiery mistrzowskie, co było wyjątkiem w całej okolicy. Razem z nim do egzaminu stawali panowie solidnie po czterdziestce, starając się o tytuł czeladniczy.

Pan Wojciech wiklinę pozyskuje i przygotowuje we własnym zakresie. Najpierw musi ją okorować, następnie wygotować w kotle. Jak dowiadujemy się od mistrza, wierzbowe pręty można ścinać o każdej porze, jednak materiał do wyplatania z białej wikliny można pozyskać jedynie przez 6 tygodniu w roku.

Niegdyś plecionkarstwo miało przede wszystkim zastosowanie gospodarskie. Dzisiaj również największym powodzeniem cieszą się plecionki użytkowe, w tym różnych rodzajów kosze. Najczęściej przeznaczane są na drewno kominkowe, do przechowywanie prania lub jako pojemniki na śmieci. Pan Wojciech oprócz koszyków wyplata także większe formy, np. altany. Jego ulubionym motywem zdobniczym są dużych rozmiarów pająki czyhające na rozpiętej wiklinowej sieci.

Mistrza plecionkarstwa można spotkać m.in. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie od maja do września wprowadza wszystkich zainteresowanych w tajniki tego trudnego fachu. Nawet przedszkolaki pod jego okiem są w stanie wykonać np. kosz na owoce. Każde z dzieci wplata w konstrukcję po 2, 3 wiklinowe pręty i tak powstaje wspólna wiklinowa praca.

Oprócz zajęć w skansenie Pan Wojciech podróżuje po całej Polsce prowadząc pokazy i warsztaty. Podczas nauki uczestnicy kursów poznają kolejne etapy obróbki wikliny oraz podstawowe techniki wyplatania.

Zadanie współfinansowane przez Wójta Gminy Małdyty w ramach dofinansowania zadania publicznego w 2022 r.

Na miejscu zapewniony obiad.

(Sołectwo Wielki Dwór)

 

error: Nie kopiuj!!!