Warmia i Mazury

Centrum Zdrowia Kobiet – nowy pomysł samorządu

Centrum to zapewnienie kompleksowej opieki położniczej i ginekologicznej, a także wsparcie psychologiczne i duchowe, których potrzebują walczące z nowotworami kobiety. To również objęcie opieką kobiet doświadczających przemocy.

Nowoczesna placówka miałaby powstać po adaptacji budynku nieczynnej kotłowni, która znajduje się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Bardzo chcę by u nas na Warmii i Mazurach powstało takie Centrum, w którym kobiety będą kompleksowo obsługiwane przez różnych lekarzy – mówi wicemarszałek Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa. – To tam będą mogły poczuć się bezpiecznie i tam znajdą każdą niezbędną pomoc.

Właśnie dlatego wicemarszałek odpowiedzialna za Departament Zdrowia oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie Irena Kierzkowska odwiedziły Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, który od kilku lat ma nowoczesną poradnię ginekologiczną.

To zaawansowana technicznie poradnia ginekologiczno-onkologiczna z rozwiązaniami logistycznymi mocno ułatwiającymi zarówno pracę personelu medycznego jak też poprawiający pobyt w przychodni pacjentek.

W szpitalu maksymalnie zmniejszono krążenie pacjentów po całym ośrodku w poszukiwaniu poszczególnych laboratoriów, sal zabiegowych czy gabinetów lekarskich. Wszystko znajduje się w jednym miejscu, a pacjentka przechodzi z sali do sali czasem nawet bez konieczności przechodzenia przez korytarz.

Planując pomieszczenia i rozłożenie pracowni postarano się by personel miał do nich dostęp w sposób wygodny i szybki co wpływa na wykonywaną pracę. W korytarzach szpitala znajdują się miejsca przeznaczone do chwil wyciszenia z miło przygaszonym światłem w otoczeniu uspakajającej zielni. To bardzo nowoczesne i zaawansowane technologicznie miejsce.

Wizyta była bardzo potrzebna, bo mogłam zobaczyć jak wygląda nowoczesny szpital, w którym kobiety i ich samopoczucie są najważniejsze dodaje Sylwia Jaskulska.

Podobny budynek nieczynnej kotłowni znajduje się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Mając w kompleksie budynków szpitala, pomieszczenia, które stoją puste i niczemu nie służą, aż prosi się o to by coś z tym zrobić. Centrum Zdrowia Kobiet, które mogłoby powstać w zaadaptowanej kotłowni to pomysł wart każdej walki i każdych pieniędzy. Nasze motto to „pacjent przede wszystkim”, dlatego zrobię co w mojej mocy by te Centrum powstało – mówi Irena Kierzkowska dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie.

Wystarczy dodać, że w 2022 roku na Warmii i Mazurach przeprowadzono 302 operacje z powodu złośliwych nowotworów ginekologicznych. To aż o  20 proc. więcej niż rok wcześniej.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!