AktualnościHALO MORĄG

Cyprian Liński z Kalnika z nagrodą dla najlepszych studentów WNT

Cyprian Liński z Kalnika jest jednym z trzech laureatów pierwszej nagrody olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Czym zasłużył na nią student pierwszego roku Wydziału Nauk Technicznych pochodzący z naszej gminy?

Nagrodę olsztyński oddziałał Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich przyznał po raz pierwszy. Umowę w tej sprawie mgr inż. Jerzy Macek, prezes olsztyńskiego oddziału SIMP, i rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski podpisali zaledwie miesiąc temu (na początku lutego). SIMP postanowił przyznać ją 3 najlepszym studentom pierwszego roku każdego kierunku prowadzonego na WNT, którzy dodatkowo udzielają się społecznie na rzecz wydziału.

W odpowiedzi na ogłoszenie dziekana WNT prof. Adama Lipińskiego zgłosiło się 9 kandydatów. Komisja konkursowa powołana przez niego wyłoniła 3 najlepszych. Każdy z nich otrzymał po 1500 zł. Nagrody odebrali na Wydziale Nauk Technicznych UWM.

Najlepszym studentem mechatroniki ze średnią 4,4 jest Cyprian Liński z Kalnika koło Morąga. Cyprian skończył klasę mechanizacja rolnictwa i agrotroniki w Zespole Szkół Rolniczych w Ostródzie.

– Mechatronika to był dla mnie naturalny wybór. UWM wybrałem, bo słyszałem o nim dobre opinie. Po 1. semestrze jestem zadowolony. Pracownie są dobrze wyposażone, wykładowcy zaangażowani i widać, że chcą nas czegoś nauczyć. Podoba mi się w Kortowie – zapewnia Cyprian.

Cyprian w ubiegłym roku brał udział w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, której eliminacje wojewódzkie odbywały się na UWM i zdobył w niej 8. miejsce. Jest starostą roku, członkiem Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego i od niedawna udziela się w akcji pomocy dla Ukrainy.

Cyprian zastanawia się jednak nad kursem na dodatkowe uprawnienia.

To była pierwsza nagroda, ale prezes Jerzy Macek zapowiada, że oddział poważnie myśli o tym, aby stała się coroczną.

– Chcemy wspomóc finansowo studentów, bo chociaż kwota nie jest duża, to wiem z własnego doświadczenia z czasów studenckich, że każdy grosz się przyda. Chodzi nam także o reklamę SIMP i zachęcenie młodych inżynierów do wstępowania do naszej organizacji – informuje Jerzy Macek.

Skąd SIMP – organizacja środowiskowa – ma pieniądze na nagrody?

– Z działalności gospodarczej, którą są egzaminy na uprawnienia SEP, ciepłownicze i gazowe – wyjaśnia Bogusław Bojarski, skarbnik oddziału.

SIMP działa już 95 lat, a oddział olsztyński w tym roku świętuje w maju 70. urodziny. Oddział olsztyński składa się z 12 kół, które w sumie liczą 272 członków. Dwa koła działają też na UWM – uczelniane (36 członków), prezes dr Wojciech Miąskowski z WNT i studenckie – prezes Filip Graczykowski (9 członków).

(red./UWM)

error: Nie kopiuj!!!